Třeboňská kasárna ožijí městskými úředníky

Třeboň - Akce Kulový blesk se právě odehrává v Třeboni. Jedná se o největší stěhování úředníků z historické radnice. O své zázemí přišli i policisti a lékaři. Společně teď zamíří do nově opravených kasáren. O jejich osudu se vedení města přelo s opozicí několik let. Nakonec většina politiků dala rekonstrukci zelenou.

V budově staré radnice se na chodbách kupí stovky krabic, kanceláře připomínají sklady, stěhování začíná. „Doufám, že celá akce proběhne rychle a bez problémů,“ říká starosta Třeboně Jan Váňa.   

Balí i strážníci, lékaři i pracovníci finančního úřadu. Nové zázemí budou mít v bývalých kasárnách. Zamíří sem i svatebčané, radnice na místě vojenských umýváren vybudovala obřadní síň. „Obřadní síň na náměstí byla malá a již našim potřebám nevyhovovala,“ uvádí místostarostka Třeboně Hana Kahounová. 

2 minuty
Reportáž Aleše Hazuky
Zdroj: ČT24

Tereziánská kasárna vojáci opustili na začátku devadesátých let. Radnice je bezplatně od armády získala před pěti lety, jejich rekonstrukce si vyžádala devadesát milionů korun. Většinu interiéru stavitelé ponechali. „Při rekonstrukci byl zachován určitý historický ráz objektu,“ potvrzuje zástupce stavební firmy Karel Hron.   

Opuštěná historická budova radnice se promění v hotel. K jejímu prodeji zastupitelé zásadní připomínky neměli, do obecního rozpočtu za ní získali čtrnáct milionů korun. Prázdné nezůstane ani křídlo kláštera, kde úředníci také sídlili. Sem se přestěhují archiváři. „Tu budovu od města koupil stát,“ potvrzuje starosta Váňa. 

Stěhování úřadů mimo náměstí se nelíbí některým zastupitelům. Obávají se, že dojde k vylidnění centra města. Celé stěhování potrvá zhruba týden. Všichni úředníci by na nové adrese měli působit již od 5. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platila výstraha před ledovkou

Na severu Čech se mohla v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten varoval před úrazy a komplikacemi v dopravě. Během noci na neděli má riziko mrznoucích srážek pominout.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Lidé po Vánocích vyrazili za sportem. Nejen na hory, ale i do měst

Mnozí lidé volné dny využívají k aktivnímu odpočinku – a to nejen na horách, ale i ve městech. Třeba v Praze zájemci už po sedmnácté využívají akci Týden sportu zdarma. Vybírat mohou ze čtyř desítek možností, mezi nimiž nechybí plavání, tenis nebo tanec. Organizátoři doporučují si místo rezervovat. V Ostravě je pak bezplatně přístupné Vánoční kluziště a v Brně mají zase k dispozici Masarykův okruh běžci i pěší.
před 2 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 15 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 17 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 17 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 18 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
26. 12. 2025

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
26. 12. 2025
Načítání...