Třeboň - Kvůli mírným zimám pomalu v Česku končí bruslení na rybnících, vodní plochy téměř nezamrzají, nebo jen krátkodobě. Radnice proto vsadily na jistotu, budují umělá kluziště i nové zimní stadiony. Poslední otevřeli v Třeboni.
Třeboň má nové umělé kluziště
Dětské brusle se poprvé zařezávají do ledu na novém třeboňském kluzišti. Kolem města jsou sice desítky rybníků, dvě sezony se ale na nich nedalo pořádně bruslit, proto radnice raději postavila umělou plochu. Starosta Třeboně Jan Váňa (ODS) uvedl: "Bruslilo se pouze 14 dní v zimě na rybníku Svět, a to je krátká doba. Věřím, že kluziště v Třeboni bude mít daleko delší sezonu.
Negativní zkušenosti s mírnou zimou mají také organizátoři rychlobruslařského závodu na Lipně, kvůli teplu museli letos v únoru neoficiální mistrovství světa zrušit. „Zrušení závodů nebylo z důvodu bezpečnosti závodníků, ale pro bezpečnost veřejnosti,“ vysvětlil starosta Lipna Zdeněk Zídek (nez). Účastník závodů Hank De Frijs dodal: „Podmínky by byly dobré, ale není dost zima.“
„Zájem o bruslení roste, chybí ale led,“ shodují se experti, kteří se zabývají například hokejem. Proto preferují vznik nových stadionů. Bývalý hokejový reprezentační trenér Luděk Bukač je spokojený: „Těší mne, že to hřiště s umělým ledem, i když je otevřené, stojí.“ Podle správce třeboňského kluziště Jaroslava Brabce by stadion měl sloužit veřejnému bruslení i různým zájmovým týmům.
Také v krajském městě vsadili na umělou plochu, řeky zde v posledních pěti lezech zamrzly pouze jednou. Podle primátora Českých Budějovic Juraje Thomy (ODS) je o ní mimořádný zájem, radnice ji chce na náměstí umístit každou zimu: „Zájem je nebývalý. Velice přemýšlíme o tom, že bychom tuto technologii rádi získali do našeho vlastnictví.“
Umělá kluziště má už většina bývalých okresních měst v kraji. Zimní stadiony vybudovali i v menších městech, jako je například Hluboká nad Vltavou.