Strategický bombardér B-1B přistál v Mošnově. Spolu s B-52 bude ozdobou Dnů NATO

Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově v pondělí přivítalo dvojici amerických strategických bombardérů – B-52 a B-1B. Zúčastní se už 17. ročníku Dnů NATO. Oba stroje měly přiletět o den později, jejich start byl ale posunut kvůli očekávanému nepříznivému počasí. „Tyto letouny se na veřejných akcích společně ukazují velmi vzácně, je proto velmi unikátní, že je bude možno takto u nás vidět dva roky po sobě,“ řekl hlavní organizátor akce Zbyněk Pavlačík.

Oba bombardéry mohli návštěvníci Dnů NATO vidět i v loňském roce. Letos na konci srpna se letouny také zúčastnily cvičení Ample Strike, kde s českými piloty gripenů trénovaly nad Českem i tankování za letu. Bombardéry doplní na statické ukázce tankovací letoun KC-135 Stratotanker.

Dny NATO, které se uskuteční v polovině září, přivítají zástupce z celkem 17 zemí. Poprvé se současně budou prezentovat i tři mimoevropské země – USA, Kanada a Saúdská Arábie. Největší bezpečnostní show v Evropě nabídne i několik zahraničních premiér, dodal Zbyněk Pavlačík.

Přistání amerického bombardéru B-1B Lancer:

Přistání strategického bombardéru B-52:

S premiérovou ukázkou se ve střední Evropě představí akrobatická skupina Saudi Hawks. „Je to skupina, která se v Evropě účastní teprve potřetí, oni plánují hodně dopředu. My jsme s nimi začali jednat před bezmála třemi lety a jsem velice rád, že se to podařilo, protože následující roky mají svůj program plný,“ doplnil Pavlačík.

Na mošnovské letiště dorazí přes 80 kusů letecké techniky a přes 200 kusů pozemní techniky. Za oba dny show pak bude možno sledovat přes 60 ukázek a 15 hodin hlavního programu. Speciální partnerskou zemí akce letos bude Slovensko, které chystá exkluzivní premiéry i derniéry techniky svých ozbrojených sil i dalších bezpečnostních složek.

Slováci ukáží Black Hawk

Velkým lákadlem zřejmě bude víceúčelový vrtulník UH-60 Black Hawk, který na letošních Dnech NATO zažije mezinárodní premiéru. Stroje, kterých slovenská vláda v roce 2015 nakoupila devět, jsou nyní postupně dodávány do výzbroje vzdušných sil.

Lákadlem bude i účast stroje Tu-154, který bude Slovensko letos vyřazovat z aktivní služby. Sloužil až do roku 2007 také českému letectvu, ale na Dnech NATO ho návštěvníci nikdy neviděli. Tímto typem stroje se také vraceli čeští hokejisté z vítězné olympiády v Naganu v roce 1998.

Na show se letos představí například i nový display pilot Ivo Kardoš s letounem JAS-39 Gripen, který teprve v květnu získal certifikát k provádění ukázek na veřejných akcích na tomto letounu. Už o dva měsíce později ale porota Royal International Air Tattoo v britském Faifordu ocenila českého pilota za nejlepší zahraniční ukázku.

Dny NATO se budou konat ve dnech 16. a 17. září. Podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela bude do akce nasazeno 250 policistů. Znovu lze očekávat komplikace v dopravě. Program a další podrobnosti lze najít na www.natodays.cz.