Řidič brněnské MHD dostal 40 měsíců vězení

Brno – Brněnský městský soud poslal dnes na tři roky a čtyři měsíce do vězení řidiče MHD Milana Hladkého za to, že loni v květnu zavinil v Brně-Černých Polích srážku svého trolejbusu s tramvají. Hladký vjel do křižovatky na červenou. Při nehodě zahynul sedmasedmdesátiletý muž a dalších 13 lidí bylo zraněno. Součástí trestu je pětiletý zákaz řízení motorových vozidel.

Řidič trolejbusu hned po nehodě upadl do psychických depresí, léčí se na psychiatrii a většinu procesu proplakal. „Chci se omluvit všem, kterých se nehoda dotkla, i jejich rodinám. Mám z toho strašný pocit. Každý den na to myslím, nemůžu spát. Budu toho litovat do konce života,“ prohlásil Hladký před soudem.

Podle svých slov si není vědom toho, že vjel do křižovatky na červenou a zavinil tak kolizi. Tvrdí, že si na události před střetem nevzpomíná, vybavuje si jen náraz. „Nedokážu pochopit, co se vlastně stalo. Nikdy bych na červenou vědomě nejel,“ uvedl řidič trolejbusu.

Nehoda tramvaje a trolejbusu v Brně
Zdroj: ČT24

Účastníci kolize ale nehodu popsali jasně. Z jejich výslechů vyplývá, že řidič vjel do křižovatky, a tedy do cesty tramvaji, na červenou. Soudce Martin Vrbík v odůvodnění rozsudku připomněl, že nejméně polovina cestujících z trolejbusu uvedla, že jízda byla nepohodlná, protože řidič příliš spěchal. Na zastávkách pobízel cestující k rychlejšímu nastoupení do trolejbusu troubením. Prý se snažil dohnat časové zpoždění.

Nehoda se stala mezi zastávkami Provazníkova a Lesnická. Tramvaj na lince 9 při kolizi vykolejila. Trolejbus číslo 37, který jel do vozovny v Brně-Husovicích, se několikrát otočil kolem vlastní osy. Rozbitým zadním sklem vypadl ven muž, který na místě zemřel. Další lidé utrpěli zlomeniny a pohmožděniny.

Vyšetřování pak potvrdilo prvotní výpovědi svědků tragédie o jízdě na červenou. Objasnění tragédie dlouho bránil špatný psychický stav šoféra. Policie jej kvůli tomu dlouho nemohla vyslechnout. Hladký byl proto obviněn až loni v říjnu.

Telefonát Barbory Lukšové (zdroj: ČT24)