Pražští sloni už bydlí v novém

Praha – Trojice slonů z pražské zoologické zahrady se dnes přestěhovala do nového pavilonu a výběhu v horní části areálu. Stěhování trvalo dva dny a jednalo se o vůbec největší akci tohoto druhu v historii pražské zoo. Asistoval mu i Roy Smith, jeden z mála evropských odborníků na sloní transporty. Samec a dvě samice si nyní budou muset zvyknout na nové prostředí; návštěvníci je proto uvidí až za několik týdnů.

„Dvoudenní náročné stěhování samic Gulab a Shanti a samce Mekonga ze starého pavilonu velkých savců proběhlo k radosti a úlevě zaměstnanců Zoo Praha přesně podle plánu, zvířata po celou dobu spolupracovala. Sloni se teď budou postupně seznamovat s výhodami nového příbytku,“ oznámila zoo po dvou dnech tajností kolem náročného stěhování.

Stěhování se od brzkého úterního rána do středečního odpoledne účastnili veterinář, chovatelé, na které jsou sloni zvyklí, a především přední expert na přepravu slonů, Angličan Roy Smith. Ten dirigoval opakované příjezdy speciálního kamionu k Pavilonu velkých savců, vyložení přepravního kontejneru jeřábem, naložení kontejneru se slonem zpět na kamion a jeho převezení k novému sloninci.

Sloni jsou při stěhování ve stresu

Samice Gulab a Shanti se stěhovaly v úterý, na zklidnění dostaly anestetika. Uspat se několikatunová zvířata nesměla; udusila by se svojí váhou. Do zpevněných kontejnerů pomohly slonům speciální navijáky. „Roy Smith při té příležitosti ocenil týmovou práci pražských chovatelů, kteří slony na nezvyklou situaci připravovali už několik měsíců předem a nacvičovali s nimi například navazování řetízků nezbytných pro transport,“ popsala mluvčí.

Stěhování totiž pro slony představuje obrovský stres. Jsou totiž velmi konzervativní a vůbec nemají rádi změny. „Slon každý den chce, aby následovaly věci ve svém pravidelném pořádku,“ konstatoval kurátor savců Pavel Brandl.

Sloní samice museli ošetřovatelé při převozu rozdělit. Jedna bez druhé přitom nebyly 35 let. „Šťastné shledání přestěhovaných Shanti a Gulab v novém sloninci, kde k sobě okamžitě zamířily a láskyplně se přivítaly choboty, bylo dojemným okamžikem pro všechny přítomné,“ popsal ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. První noc v novém sloninci strávily obě sloní dámy pod dozorem chovatelů, kteří kontrolovali, jestli samice jedí a jestli nezměnily chování.

Stavba nového slonince za víc než 400 milionů korun bude otevřena až příští rok, už od května ale budou moct zájemci pozorovat slony při jejich vycházkách v novém výběhu, který má v budoucnu sloužit jako samostatný výběh pro sloní samce. Moderní stavba umožní rozšíření chovu slonů v Praze. Její finanční náročností vysvětluje zahrada vedle růstu provozních výdajů výrazné zvýšení vstupného. To vyjde od 1. května dospělého na 200 korun za jednodenní návštěvu. Za roční permanentku dá rodina o polovinu víc, nově bude stát 1 800 korun. Platit budou nově i senioři do 70 let, a to 150 korun.

Reportáž Karla Rožánka (zdroj: ČT24)
Vydáno pod