PODÍVEJTE SE: Metro na Národní třídě opět staví

Praha – Stanice metra Národní třída se dnes po dvou letech otevřela lidem. Za opravu stanice včetně výstavby vestibulu a výtahů zaplatil dopravní podnik 671 milionů korun. Výstavba nákupně-administrativního centra Quadrio, který se tyčí nad stanicí, bude hotová až za několik měsíců, průchod centrem proto ještě otevřen není. Zítra ráno se také rozjedou tramvaje po opravené trati mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská.

Nová stanice metra má podobný vzhled jako v minulosti, vyvedena je opět ve „zlaté“ barvě. Během rekonstrukce dělníci vyměnili eskalátory, obklady i technologie a technologické zázemí. Nový je také nerezový odvodňovací systém, který je umístěn za obklady. Na stěně podél jezdicích schodů budou nainstalovány reklamní digitální panely, které dokážou vytvářet neobvyklé vizuální efekty. 

Lidem zpříjemní cestování i několik novinek: dlouhé eskalátory jsou nyní rozdělené do dvou a jízdenku si bude nyní možné zakoupit v automatu pomocí bezkontaktní platební karty. Díky výtahům je stanice kompletně bezbariérová. Na výstup z výtahu do Lazarské ulice navazuje opravená tramvajová trať a zastávka, kde mohou pohodlně nastoupit a vystoupit lidé na vozíčku nebo rodiny s kočárky.

Stanice metra Národní třída
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Kvůli uzavření metra v minulosti protestovali především lidé z okolí, z přestavby se tak stalo i politické téma. Stanice totiž byla jednou z nejvyužívanějších. Náklady na výstavbu multifunkční budovy Quadro mají činit více než tři miliardy korun. Stavba bude dokončena až za několik měsíců, výstup z metra do budovy tak bude prozatím uzavřen.

Hrubá stavba obchodního centra Quadrio vyrostla za necelých šest měsíců poté, co byla dokončena stavební jáma o objemu 100 000 metrů krychlových. Stavbu původně chtěla stavět společnost Copa, kterou vlastní podnikatel Sebastian Pawlowski. Ten například Praze pronajal v minulosti Škodův palác v Jungmannově ulici za podle tehdejší opozice a současného vedení Prahy nevýhodných podmínek. Podnikatel již dům nevlastní a nevlastní ani budovu Quadrio, kterou od Pawlowského koupila firma CPI Group. Ta původní název Copa Centrum změnila na Quadrio.

Stanice metra Národní třída
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Stavět by se mohlo i nad Florencí

Národní třída ale není jediným místem, kde by se nad stanicí metra mohlo stavět a kde se už stavělo. Magistrát se totiž rozhodl, že si nechá vypracovat studii na výstavbu nad stanicí Florenc. Podle města jde o zanedbaný pozemek a do nové budovy by mohla Praha sestěhovat své úředníky ze zmíněného Škodova paláce. Budovu by spoluvlastnila Praha.

V uplynulých letech uvažoval dopravní podnik o prodeji a výstavbě také na Kačerově na trase C. Také tady mělo vzniknout nové administrativně-nákupní centrum. DPP nakonec pozemek nad stanicí neprodal. V minulosti byly zastavěny pozemky nad stanicemi metra na Chodově, kde vzniklo nákupní centrum. Cestující mohou z vestibulu metra vystoupit přímo do nákupního centra i na Floře nebo na Náměstí Republiky. Kanceláře a obchody vznikly také nad stanicí metra B Vysočanská.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 9 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 10 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 12 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 14 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 15 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 18 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 21 hhodinami
Načítání...