Ostravu nakonec povede vítězné ANO s ČSSD a KDU-ČSL

Ostrava - Vítězné hnutí ANO v Ostravě podepsalo koaliční dohodu s ČSSD a KDU-ČSL. V pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu budou mít společně převahu 31 hlasů. Funkce primátora připadne hnutí ANO, bude jím lídr hnutí Tomáš Macura a prvním náměstkem by se mohl stát Lumír Palyza (ČSSD). Koalice v třetím největším městě republiky tak bude kopírovat spolupráci uskupení na vládní úrovni. V opozici tak skončí hnutí Ostravak, KSČM a ODS.

Z jedenácti křesel v městské radě obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dva. Kromě postu primátora by hnutí ANO mělo zodpovídat mimo jiné za úsek financí a rozpočtu i za nově dohodnutý resort sdružující veškeré centrální nákupy, výběrová řízení a dotační tituly, uvedl Macura. „Mí kolegové mají zkušenostmi z komunální politiky navrch, myslím ale, že to doženu velmi rychle. Mám zase navrch v jiných oblastech,“ dodal Macura na společném brífinku nové koalice.

ANO do rady nominovalo kromě Macury Davida Pflegera, Kateřinu Šebestovou, Libora Folwarczného a Radima Babince. Zatím se nedohodlo, kdo z nich se ujme funkcí dvou náměstků. Jeden bude mít na starosti životní prostředí a informační technologie, druhý evropské dotace, veřejné zakázky či majetkovou účast města ve společnostech. ČSSD získá náměstky tři. Palyza bude spravovat majetek, sport, volnočasové aktivity a kulturu. Dopravu a dopravně správní činnosti by měl řídit Ivo Hařovský a investice a útvar hlavního architekta Kamil Bednář. ČSSD má ještě radního. Lidovci mají náměstka pro školství, zdravotnictví a sociální oblast, jímž bude Zbyněk Pražák, radním bude Ilja Racek.

Tomáš Macura, lídr hnutí ANO v Ostravě: „Tato koalice má řadu výhod, jak ve vztahu k centrálním orgánům, tak i v širokém průniku našich programů.“

Lumír Palyza, lídr ČSSD v Ostravě: „Není důležité, že jsme nezískali pozici primátora, protože jsme spolupartnerem ve fungování města.“

Součástí dohody je rovněž 26 programových tezí, mezi něž patří podpora zaměstnanosti, zlepšení životního prostředí, snížení kriminality, transparentnost financí či plán hloubkových auditů.

Další schůze zastupitelstva proběhne první listopadový čtvrtek a tehdy by se měl Tomáš Macura ujmout primátorského postu.

Ostravak: Posloužili jsme jako užiteční pitomci, o Ostravě se rozhodlo v Praze

Cesta k ostravské koalici měla poměrně komplikovaný průběh. Odstartovalo ji vítězné ANO, které zpočátku avizovalo své spojení s hnutím Ostravak či ČSSD s přibráním některého z dalších partnerů. Spolupráci s ČSSD nakonec odmítlo s odvoláním na nedostatečnou sebereflexi ČSSD. Ta prý neprovedla personální změny, které by přinesly očištění strany od osob spojených s korupčními kauzami v Ostravě. Lídr ČSSD Palyza byl totiž před volbami spojován s obviněným lobbistou Martinem Dědicem, s nímž údajně udržoval četný telefonický kontakt.

Rozdělení mandátů v zastupitelstvu – OSTRAVA
Zdroj: ČT24

ANO přikročilo k jednání o spolupráci s hnutím Ostravak, lidovci a ODS, to ale ztroskotalo na centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde ANO chtělo obejít hnutí Ostravak, které tam volby vyhrálo. Ostravak se proto nakonec rozhodl spojit s ČSSD a KSČM, uskupení podepsala memorandum o spolupráci. A totožně měly koalice vypadat i v některých městských obvodech včetně Poruby.

Lukáš Semerák, lídr hnutí Ostravak: „Nemyslím, že naprosto nezkušení nováčci nebo lidovci, kteří v zastupitelstvu chyběli, budou dost silným partnerem ostravské ČSSD. Posloužili jsme jako užiteční pitomci. V Ostravě se konají komunální volby, ale o jejich výsledku se rozhodne v Praze.“

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD): „Nemyslím, že to bylo předem domluvené. Podle mých informací ta jednání byla poměrně dramatická, bylo ve hře několik variant a rozhodovalo se především v Ostravě.“

Vyjádření hnutí ANO: „Po předchozích zkušenostech z jednání s panem Semerákem, která v našich očích značně podkopala důvěryhodnost celého hnutí Ostravak, jsme jako perspektivnější a funkčnější řešení vyhodnotili koalici na vládním půdorysu.“

Právě v Porubě se však situace vyvíjela podobně jako v centrální městské části a hnutí Ostravak se tam pro změnu nedokázalo dohodnout s vítěznou ČSSD. Sociální demokraté proto ve středu oznámili, že od memoranda ustupují. Začalo nové kolo vyjednávání a již ve středu večer se ANO dohodlo s ČSSD a lidovci. Stejné dohody byly týž den uzavřeny rovněž v městských obvodech Jih a Poruba.

Tomáš Jarmara, politolog: „Pro Ostravu je škoda, že se nepodařilo dohodnout koalici ANO, Ostravaka a lidovců. Část veřejnosti, která ve volbách vyjádřila touhu po změně, bude zklamaná.“

Podle politologa Tomáše Jarmary by koalice mohla být soudržná a vydržet čtyři roky. „Pro hnutí ANO je to úspěch. Poprvé šlo v Ostravě do komunálních voleb a hned má primátora. ČSSD také musí být spokojena vzhledem k volebnímu debaklu, který utržila, protože jinak se její propad nedá nazvat. A lidovci zažívají comeback,“ shrnul Jarmara. Připustil, že naopak zklamaná tímto vývojem bude jistě část veřejnosti, napříkald voliči ANO nebo Ostravaka, kteří si přáli změnu a kritizovali zavedené strany, především sociální demokracii a ODS. „Pro Ostravu je škoda, že se nepodařilo dohodnout koalici ANO s Ostravakem a lidovci,“ míní Jarmara.

Lídr Ostravaka Lukáš Semerák řekl, že on i kolegové se těší na práci v opozici, a vítá, že ANO aspoň převzalo jejich záměr provádět hloubkové audity v městských společnostech, což již lídr ANO Tomáš Macura slíbil. „Otázkou je, jaké ty audity budou a jestli se zveřejní výsledky,“ podotkl Semerák. Připustil, že podstatné pro Ostravu je, že skončila vláda ČSSD s ODS a že z ostravského politického života zmizí lidé jako Petr Kajnar nebo Dalibor Madej.

Nahrávám video
Ostravu nakonec povede "vládní koalice"
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nelegální odpad z Brna začne německá firma odvážet v úterý, uvedlo ministerstvo

Více než 280 tun nelegálního odpadu, který do brněnských Horních Heršpic navezla německá firma Roth Interantional, začne německá strana odvážet v úterý 10. února. Na sociální síti X o tom informovalo ministerstvo životního prostředí.
před 9 hhodinami

Teplárna Kladno vyzvala energetický úřad, aby vybral nového dodavatele tepla

Teplárna Kladno vyzvala Energetický regulační úřad (ERÚ), aby od dubna vybral nového dodavatele tepla pro město. Může, ale nemusí využít technologie teplárny. Ta ale po 31. březnu nemůže dál vyrábět a dodávat teplo kvůli ekonomické neudržitelnosti, řekla v pátek mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Ze zákona by ale nemělo nastat přerušení dodávek tepla bez náhrady. Dodávky tepla nejsou ohroženy, uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Pavla Tykače.
včeraAktualizovánovčera v 17:33

Policistovi za postřelení muže, který později zemřel, hrozí 16 let vězení

Obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti čelí policista, který podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni v srpnu postřelil v pražských Ďáblicích muže, jenž na ulici napadl manželku, kterou se snažil odtáhnout do bytu, a následně se v bytě sám zabarikádoval. Muž poté zemřel v nemocnici. O obvinění policisty, kterému v případě odsouzení hrozí až 16 let vězení, informovaly Novinky.cz. Podle webu obviněný zůstává ve službě u pražské policie, působí ale beze zbraně.
včera v 14:20

Zakázku na cyklověž v Hradci vyhrál uchazeč kritizovaný z nezkušenosti

Hradec Králové chce postavit novou cyklověž pro 120 kol s fotovoltaikou. Zakázku za 22,4 milionu korun bez DPH vyhrál podnikatel a učitel královéhradecké průmyslové školy Václav Břeň, který přitom podobný objekt dosud nikdy nerealizoval. Podoba ani provoz systému zatím nejsou veřejně známé.
5. 2. 2026Aktualizováno5. 2. 2026

V penzi bývalé učitelce chyběly děti. Teď pomáhá ve školce jako „babička“

Mateřské školy v Pardubicích zapojují do výuky aktivní seniory. V rámci projektu DOBRO-SEN pomáhají dobrovolné „babičky a dědečkové“ dětem ve třídách a učitelům s každodenní péčí. Projekt přináší prospěch oběma generacím a funguje už více než dekádu.
5. 2. 2026

Návštěva staré dámy zviklá morálku v Ostravě

Příjezd bývalé a nyní zámožné rodačky vyvolá ve zchudlém městě morální dilema. Ve hře Návštěva staré dámy ho před sedmdesáti lety rozehrál švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt. Nyní groteskní tragikomedii nejen o tom, co vše lze koupit za peníze, uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě.
5. 2. 2026

V příštích dnech bude dál zataženo, mrznout ale má jen v noci

Do neděle bude v Česku převážně zataženo, občas zaprší, na horách může i sněžit, srážek bude více o víkendu. Teploty přes den budou stoupat většinou k šesti stupňům Celsia, v noci bude kolem nuly. Po víkendu se mírně ochladí a mraky na obloze by se mohly alespoň částečně protrhat, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 2. 2026

Přehled bezbariérových škol neexistuje, rodiče je musejí hledat sami

V Česku neexistuje oficiální seznam bezbariérových škol. Rodiče dětí s tělesným handicapem tak musejí často obvolávat desítky zařízení, aby zjistili, kam se mohou jejich děti přihlásit. Týká se to základních i středních škol. Vznikla proto platforma Výtahy do škol, která mapuje dostupnost škol a upozorňuje na bariéry ve vzdělávání.
4. 2. 2026
Načítání...