Ostravská osada Bedřiška má nové komunitní centrum

Ostrava - V romské osadě Bedřiška v Ostravě slavnostně otevřeli komunitní centrum. Vzniklo jako reakce na březnový žhářský útok, kterým vyvrcholily spory mezi sousedy. Centrum, které je určeno hlavně dětem a mládeži, pomáhalo financovat ministerstvo vnitra. Peníze na prosinec a příští rok ale zatím jisté nejsou.

Třináctiletá Maria Kollerová žije v Bedřišce od narození. Ještě nedávno neměla ona ani její čtyři sourozenci moc na výběr, co dělat po škole. To se teď ale změnilo. „Po škole jdu pro kamarádky a jdeme sem, kreslíme si, tancujeme,“ říká. „Pro děti je to určitě dobré, jsou tady různé aktivity, doučování, hodně jim to pomáhá,“ potvrzuje i její maminka Vladislava Kollerová. Podle místních sem chodí téměř všechny děti z osady, kterých tady žije kolem osmdesáti.

„Pomáhá mi to tady, chodím na doučování, mám lepší známky ve škole a jsem rád, že to tu je,“ tvrdí další obyvatel osady Kristián Baláž. „Nejlepší na tom je, že se tady budou setkávat děti, protože ty mají větší šanci nastavit si ten život jinak než dospělí,“ myslí si ředitel Městského ředitelství PČR Ostrava Tomáš Landsfeld. Vznik komunitního centra pomohlo financovat ministerstvo vnitra, peníze na příští rok ale ještě vůbec jisté nejsou.

„Máme přislíbené nějaké peníze, ještě nic podepsaného není, ale předpokládám, že do konce listopadu by se mělo podařit zajistit finance alespoň na prosinec,“ doufá Eva Lhotská z občanského sdružení Bedřiška. „Pokud by peníze nebyly, musel by být ten provoz omezený, ale nechtěli bychom rozhodně centrum zavřít, případně jsme domluveni, že by tady dělali zaměstnanci alespoň zčásti dobrovolně,“ řekla finanční manažerka organizace Bílý nosorožec Markéta Grecmanová. Rozpočet na příští rok je zhruba 800 tisíc korun. V komunitním centru zatím spolupracují s devíti lidmi, kteří z Bedřišky pocházejí. V příštím roce by chtěli zaměstnat jednoho člověka jako správce a údržbáře na pracovní úvazek.

  • Maria Kollerová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2124/212304.jpg
  • Zábava v komunitním centru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2124/212305.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 3 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 10 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 11 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 19 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 23 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
včera v 16:37

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46
Načítání...