Některé zastavárny porušují zákon. Nevyžadují totiž občanky

Brno - Brno zažívá v posledních letech boom zastaváren. Podle policistů právě tady často končí kradené zboží. Loni našla policie v zastavárnách několik tisíc kusů kradeného zboží. Jen za první čtyři měsíce letošního roku jsou to podle jejich odhadů celé stovky. Nejčastěji zde končí šperky, elektronika nebo drogistické zboží. Na jaře přibývá také kradených kol.

Praxi prodejců jsme se rozhodli otestovat. Do bazaru v brněnské ulici Cejl, kde sídlí asi desítka zastaváren, jsme poslali figuranta se skrytou kamerou. Prodejkyni nabídl dobíjecí kreditní karty, ještě zabalené v původním obalu. Prodejkyně je bez problémů odkoupila a na občanský průkaz se ani nezeptala. Provozovatelé zastaváren a bazarů přitom mají ze zákona povinnost výkupy zboží evidovat, aby bylo možné dohledat, kdo případně ukradené věci do provozovny přinesl.

Když do zmíněného bazaru zamířil štáb České televize, prodavačka odvětila, že není možné, že by nechtěla občanský průkaz. Znejistěla ve chvíli, kdy ji redaktorka konfrontovala s nahrávkou. Po chvilce přemýšlení zavolala na další ženu, která štábu zakázala natáčet, a odmítla celou věc komentovat.

Co musí zastavárny dodržovat?

  • Každý bazar musí vést evidenci toho, kdo zboží přinesl. Zastavárník je povinen vzít si od prodávajícího občanský průkaz a údaje z něj, včetně čísla průkazu, si zaznamenat. V evidenci musí být poznámka také o tom, kdy zboží převzal a v jakém bylo stavu.
  • Zastavárna nesmí mít otevřeno mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ráno. I přesto některé brněnské podniky lákají na noční provoz. Když se do nich ale v noci vypravil náš štáb, tak úspěšný nebyl.

Podle kriminalistů i České obchodní inspekce podobné chování majitelů nebo personálu zastaváren, které nevyžadují předložení občanského průkazu při prodeji, není výjimkou. U daného zboží potom kvůli kontrolám údaje v evidenci falšují. „Při kontrolách zjišťujeme, zda ji prodávající vede podle zákona a zda má uvedenou osobu, která zboží přinesla. Zda je evidence smyšlená, nebo je napsaná správně dle občanských průkazů, nejsme schopní ověřit, proto evidenci předáváme živnostenskému úřadu, případně policii,“ vysvětlila ředitelka jihomoravského inspektorátu České obchodní inspekce Tatiana Neuhybelová.

Problém dopátrat se toho, kdo zboží do zastavárny skutečně přinesl, bývá problémem i pro policii. „Evidence, kterou zastavárníci vedou, je pro nás neprůhledná. Můžeme sice zjistit, který konkrétní člověk to tam dal, ale už ne to, jestli ten občanský průkaz skutečně předložil jeho majitel. Personál nic nevede k tomu, aby ověřoval, zda zrovna tento občanský průkaz nebyl jeho majiteli ukraden,“ popsal obtíže kriminalista.

Šampony i konzervy

Že zastavárny a bazary vykupují opravdu cokoliv, člověku potvrdí pohled do několika z nich. V regálech jsou vedle rádií, televizí nebo mobilních telefonů vyskládané také šampony, mýdla nebo konzervy a káva. „Toto zboží většinou pochází z krádeží v obchodních řetězcích. Zloději to nekradou po kusech, ale rovnou po kartonech a s lupem zamíří do nejbližší zastavárny, aby se toho co nejrychleji zbavili,“ vysvětlil kriminalista. Dodal, že po desáté hodině večer, kdy zastavárny oficiálně musí mít zavřeno, není výjimkou, že se černými výkupnami podobně „horkého“ zboží stávají herny nebo bary. Tradičně se v řadě zastaváren vykupují také mobilní telefony nebo elektronika z mnohdy vykradených aut. Podobných podniků je jen v Brně více než stovka.

  • Ukradené náušnice autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Ukradené náušnice autor: ČT24, zdroj: ČT24

S jarem se v zastavárnách zase více objevují kradená jízdní kola nebo šperky, především zlaté řetízky. „Novým trendem je to, že party mladých lidí ženám vytrhávají náušnice z uší. Evidujeme dokonce případ, kdy malá dívenka měla tak šikovné prsty, že náušnice uměla ukrást, aniž by to oběti vůbec zaregistrovaly,“ dodal policista.

Podle policie by jim v odhalování pachatelů krádeží pomohl elektronický systém, do něhož by majitelé zastaváren a bazarů museli on-line zadávat předměty, které od svých zákazníků vykoupí. „Pomohlo by nám to v tom, že když někdo oznámí krádež zlatého řetízku a o pár hodin později se objeví nový záznam o výkupu nějakého přetrženého zlatého řetízku v databázi, tak bych věděl, kde začít pátrat. Můžu do této zastavárny jít a zkontrolovat, jestli se nepodobá tomu, o který oběť přišla,“ uvedl kriminalista.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 56 mminutami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 12 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...