Nehodu Delfínu a smrt dvou lidí způsobil neopatrný pilot, zjistili vyšetřovatelé

Žatec (Lounsko) – Bývalého vojenského pilota, který zahynul při nehodě letadla L-29 Delfín používaného k vyhlídkovým letům, označil Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) za hlavního viníka havárie. Při havárii u Žatce zahynula také žena, která let tryskovým letadlem dostala jako dárek.

Vyšetřovatelé ÚZPLN zjistili, že dvaapadesátiletý muž za kniplem manévroval v příliš malé výšce. „Uskutečnil sled akrobatických obratů v rozporu se Zvláštním osvědčením letové způsobilosti pro daný typ letounu vydaným Úřadem pro civilní letectví, nedodržením stanovených vertikálních a horizontálních omezení,“ stojí ve zprávě o nehodě. Podle ústavu k tomu mohl přispět fakt, že pilot do Delfínu usedl poprvé po půl roce. Let navíc proběhl za nevhodných meteorologických podmínek.

Samotné letadlo z roku 1969, ve kterém dva lidé zahynuli, bylo podle vyšetřovatelů v době letu v pořádku. Výzkum okolností havárie také vyloučil, že by pilot utrpěl například zdravotní indispozici. „Při pitvě pilota nebyly zjištěny chorobné změny, které by se mohly podílet na vzniku havarijní situace, nebo by je bylo možné klást do příčinné souvislosti s jeho úmrtím,“ píše ve zprávě ÚZPLN.

Nehoda se stala loni v červnu nedaleko soukromého letiště Macerka u Žatce. Soukromé letadlo OK-ATS havarovalo při akrobatických manévrech v nízké rychlosti. „Letoun dosáhl v malé výšce nad zemí velmi strmého úhlu klesání v prostoru asi 500 metrů jižně od ranveje. Letoun na okamžik změnil příčný sklon vlevo a stále s intenzivním přitažením pokračoval ve vybírání střemhlavého letu,“ popsali vyšetřovatelé poslední okamžiky před nehodou. O sekundu později Delfín narazil do země, odrazil se a znovu dopadl o 253 metrů dále. Již při prvním nárazu začal hořet. Pilot zahynul na místě, třicetiletá žena utrpěla zranění, kterým později podlehla v nemocnici. Havarované letadlo nebylo vybaveno katapultem. Delfíny je sice měly, v tomto případě ale bylo deaktivováno. Podle Josefa Bejdáka z ÚZPLN je v případě vyhlídkových letadel odpojení vystřelovacích patron pod sedačkou logické, jinak by museli všichni pasažéři procházet obsáhlým školením.

Proudová letadla L-29 Delfín vyrábělo Aero v 60. letech a na počátku 70. let minulého století, prototyp vzlétl již na konci 50. let. Armády zemí Varšavské smlouvy ho využívaly jako výcvikový letoun, našel využití i jako lehký bitevník. Z výzbroje evropských armád ho postupně vytlačily novější typy, určité množství ale zůstává v civilním sektoru. Schopnost vzletu z nezpevněných ploch je považována za jednu z jeho výhod.

Aero L-29 Delfín
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Odměnami Hřiba za členství v představenstvu PREH se zabývá úřad v Říčanech

Městský úřad v Říčanech řeší odměny, které Zdeněk Hřib (Piráti) pobíral za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). S předsedou Pirátů a bývalým náměstkem pražského primátora zahájil přestupkové řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 250 tisíc korun. České televizi to řekla mluvčí úřadu Helena Vlnařová. Hřib měl pozici v představenstvu jako člen vedení Prahy vykonávat zdarma. Firma mu ale za jeho působení vyplatila 178 tisíc korun. Hřib spáchání přestupku odmítá.
před 5 hhodinami

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 7 hhodinami

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 7 hhodinami

Soud začal řešit machinace s byty v Havířově. Všichni obžalovaní se přiznali

Okresní soud v Havířově se začal zabývat případem machinací při zadávání veřejných zakázek kvůli opravám městských bytů v Havířově na Karvinsku. Všech sedm obžalovaných se před soudem přiznalo. Uznali vinu a souhlasili s tresty navrženými státním zástupcem. Hrozí jim převážně ty podmíněné. Výjimkou je bývalý vedoucí provozně investičního odboru Městské realitní agentury (MRA) Havířov Marek Klimša. Pro něj žalobce požaduje sedmiletý nepodmíněný trest.
před 11 hhodinami

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
před 13 hhodinami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 18 hhodinami
Načítání...