Mateřské školy jsou beznadějně přeplněné. Dvouleté děti se rodičům umístit nedaří

Nahrávám video
Zápisy do mateřských škol
Zdroj: ČT24

Začaly zápisy dětí do mateřských škol. Poprvé musejí ředitelé dodržovat při jejich výběru také novelu školského zákona, která mimo jiné nově zavádí povinné vzdělávání předškolních dětí. Ve většině měst je přitom dlouhodobě problém s kapacitami školek.

„Dvouleté děti se podaří rodičům umístit jen málokdy, na řadu tak přicházejí soukromá zařízení, chůvy nebo dětské skupiny,“ zjistila redaktorka České televize Zuzana Glacová.

Například zájem rodičů o olomoucké mateřské školy byl tradičně vyšší, než počet volných míst. K zápisu přišla i dvouletá Simona. Dosud ji hlídala babička. „Já už pracuji, ale hlídání už je na babičku náročnější,“ svěřila se její maminka Pavla Vajová.

  • Liberec letos poprvé umožní rodičům, aby online sledovali zápisy do městských mateřských škol. Takzvaný zápisový portál by měl pomoci i ředitelkám školek. Usnadní jim administrativu při zpracování žádostí a vydávání rozhodnutí. Sdělil to náměstek primátora pro školství Ivan Langr (Změna pro Liberec).
  • Webová aplikace by měla podle náměstka zvýšit transparentnost zápisů. Jeho průběh může sledovat každý rodič přihlášený do systému. „Tam, kde má nahlášeno své dítě, uvidí, zda se do té školky dostane nebo na jakém místě je pod čarou,“ uvedl Langr.

Ředitelé mateřinek přitom mají hned několik kritérií, na základě kterých děti přijímají. Nově musejí od prvního září nastoupit do školky děti, které dovrší k jednatřicátému srpnu letošního roku pátý rok života. Výhodou pak je spádovost nebo sourozenec v dané mateřské škole.

Mateřským školám se kapacita snižuje i kvůli častým odkladům školní docházky. V MŠ Zeyerova Olomouc je nyní jen dvanáct volných míst, hlásí se sem podle Zuzany Glacové ale na padesát dětí. V této olomoucké mateřské škole mají v současné době jen 12 volných míst. Hlásí se tady ale i padesátka dětí. 

Hodně děti má letos odklad školní docházky. A tyto děti nám tady samozřejmě zůstávají.
Eva Kroutilová
ředitelka MŠ Zeyerova Olomouc

Experti: Odklady jsou nadužívány

Odborníci dlouhodobě upozorňují, že odklad má v Česku zbytečně moc dětí. Měl by přitom být naprosto výjimečným opatřením. Ministerstvo si zlepšení slibuje právě od posunutí zápisů na duben. Podobný účinek má mít i zavedení povinného posledního ročníku předškolního vzdělávání, které nastane v září 2017. Loni do prvních tříd nastoupilo 117 198 dětí a odklad jich dostalo 16 629.

Už nyní v Česku dochází do mateřinek na čtyřicet tisíc dvouletých dětí. Protože pro ně volná místa scházejí, čím dál častěji rodiče vyhledávají i soukromé školky nebo takzvané dětské skupiny.

„Momentálně máme přijatých 14 dětí, ale v dětské skupině jich může být jen 12, máme plný počet,“ sdělila Veronika Vissková, vedoucí dětské skupiny ve Velké Bystřici.

Nejen rodiče dvouleté Simonky tak budou netrpělivě čekat do šestnáctého května. Do té doby budou probíhat zápisy v jednotlivých mateřinkách. Až pak začnou nabírat většinu dětí soukromá zařízení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V částech Česka může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Až deset centimetrů sněhu může od sobotního večera do nedělního poledne napadnout na severní a střední Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, uvedli meteorologové. Na severovýchodě může ojediněle přibýt až patnáct centimetrů nového sněhu a hrozí tam i sněhové jazyky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 8 hhodinami

Hornické stroje opouštějí doly. Část z nich míří do muzeí

Dobývací kombajny, důlní vozíky, důlní vláček nebo buchary. O hornické vybavení, které je stále ještě v podzemí nedávno uzavřeného černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku, už mají zájem muzea. České televizi to potvrdilo ostravské industriální muzeum MUSEum+ a ostravský památkový areál Důl Michal. Část zařízení plánuje společnost OKD prodat a část nabídne veřejnosti prostřednictvím svého veřejného prodejního portálu.
před 11 hhodinami

O víkendu nejezdí pražské metro na lince B mezi Florencí a Vysočanskou

V sobotu začala dvoudenní výluka pražského metra v části linky B mezi stanicemi Florenc a Vysočanská. Důvodem jsou práce při rekonstrukci stanice Českomoravská. Během víkendu mohou cestující využít náhradní tramvajovou dopravu XB. Metro ve stejném úseku nejezdilo už o víkendu v polovině ledna.
před 12 hhodinami

V Brně začali razit další tramvajový tunel

V Brně-Bystrci začali stavbaři s ražbou 320 metrů dlouhého tramvajového tunelu. Bude součástí nové trati na sídliště Kamechy. Tisícům tamních obyvatel má usnadnit cestování do centra města. Za posledních pět let jde už o třetí stavbu tramvajového tunelu v Brně.
včera v 14:56

Soud nejspíš vydá mobiliář Hrubého Rohozce rodu Walderode

Okresní soud v Semilech nejspíš vyhoví žalobě o vydání části mobiliáře státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově na Semilsku dědičce rodu Walderode. Soudce Michal Polák v pátek řekl, že jde o jeho předběžný názor, rozsudek vynese na konci února. Jde o více než čtyři tisíce položek popsaných na 113 listech, konkrétně nábytek, obrazy, zbraně či svícny.
včera v 14:18

Incidentů na železnici neubývá. Drážní úřad chce zvýšit bezpečnost

Drážní úřad se chystá důsledněji kontrolovat soukromé firmy i zavedené dopravce, kteří školí strojvůdce. Počet incidentů, kdy vlaky projíždějí návěstidla na červenou, považuje stále za příliš vysoký. K nehodám ale často dochází také kvůli bezohlednosti řidičů nebo chodců. Počet nehod na železnici i mrtvých na přejezdech loni oproti předchozímu roku vzrostl.
včera v 09:55

Praha zavede ombudsmana pro veřejný prostor, rada reagovala na petici k osvětlení

Praha zavede funkci ombudsmana, který bude řešit stížnosti obyvatel na veřejný prostor. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé po dlouhé diskusi o petici proti postupu města při výměně veřejného osvětlení. Magistrát také nechá aktualizovat koncepci veřejného osvětlení, k čemuž vznikne pracovní skupina, ve které zasednou zástupci města a jeho organizací a odborníci z relevantních oborů. Výměna osvětlení bude pokračovat s využitím svítidel s o něco teplejším světlem, zdaleka však ne takovým, jaký petenti požadovali.
12. 2. 2026

Odborný ústav vyšetřuje manévr portugalského letadla u Křivoklátu

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚOZPLN) vyšetřuje jako vážný incident lednový manévr letadla portugalského dopravce, při kterém se letoun poblíž Křivoklátu ve velké rychlosti dostal nízko nad zem. Pilot Airbusu A320neo na lince z Lisabonu do Prahy srážce s terénem zabránil, napsala Mladá fronta DNES (MF Dnes).
12. 2. 2026Aktualizováno12. 2. 2026
Načítání...