Krajům se nelíbí sociální reforma

Karlovy Vary - Sociální reforma v podobě, jak ji navrhuje ministerstvo práce, se nelíbí Asociaci krajů ČR. Předseda sociální komise dokonce říká, že se tím zhorší dostupnost sociální pomoci pro občany. Kontaktní pracoviště by totiž měla být jen ve velkých městech. Ministerstvo ale s takovým výkladem reformy nesouhlasí. Navíc jsou prý takové úvahy předčasné.

Obce odmítají sociální reformu 

Miluše Wernerová z Horního Slavkova a její dvě dcery chodí na sociální odbor radnice i dvakrát týdně. Za cestu autobusem na úřad práce do Sokolova, bývalého okresního města, by rodina zaplatila více než sto padesát korun. „Nesouhlasím s tímto záměrem, jsem pro to, aby úřad zůstal tady,“ říká obyvatelka Horního Slavkova Miluše Wernerová. „My máme přehled o tom, co se v tom regionu děje. Máme i trochu lepší znalosti. Nejen o těch lidech, ale i o místních podmínkách,“ argumentuje tajemník městského úřadu v Horním Slavkově Martin Stark. 

Reportáž Antonína Bruštíka a Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)

Díky kontaktům a znalostem podle tajemníka dokázala radnice zorganizovat pomoc pro lidi z krachující porcelánky včas. Politici zjistili informace a úředníci navrhli způsob pomoci. Systém funguje a není třeba přesouvat kompetence na úřady práce do velkých měst, zlobí se místostarosta. „Já za samosprávu říkám, že je to špatně a že proti tomu budeme dělat všechno, co budeme moct,“ upozorňuje místostarosta Vidor Mandelík. 

Podle mluvčí ministerstva je předčasné mluvit o rušení sociálních odborů. Připouští, že ministerstvo hledá způsoby, jak ušetřit například na provozních nákladech spojených s vyplácením sociálních dávek. Reforma má ale hlavně zjednodušit systém vyplácení sociálních dávek. „Ministerstvo se snaží o sjednocení míst, kde bude občanům dávka vyplácena, aby nemuseli obíhat několik kanceláří,“ vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. 

Zástupci kraje ale namítají, že tak klesne počet míst, kde můžou lidé žádat o sociální pomoc. „Toto opatření zkomplikuje lidem jejich základní právo, právo na sociální dávku,“ podotýká předseda sociální komise Asociace krajů ČR Miloslav Čermák. Podle něho by měli zástupci krajů dostat seznam připravovaných změn už 18. února.  

Liberecký kraj nesouhlasí se ztrátou kompetencí

O kompetence nepřijdou jen obce, ale i kraje. Ty například řeší odvolací řízení. Kraje proto s připravovanou reformou nesouhlasí také. Například v Libereckém kraji by lidé kvůli odvolání proti odebrání či snížení sociální dávky museli místo do Liberce jezdit až do Prahy. Právě tam by mělo být jediné pracoviště pro odvolací řízení. Ministerstvo ale tyto obavy rozptyluje. „I dnes se tyto věci vyřizují v Praze. To ale neznamená, že by člověk musel do Prahy to odvolání donést fyzicky. Do svého spisu bude moci nahlédnou i na krajském úřadu práce,“ tvrdí Viktorie Plívová.

Problém může být i s úředníky, kteří se sociálními dávkami zabývají. V celé republice jich je čtrnáct a půl tisíce a ministerstvo po reformě nadále počítá pouze s dvěma tisíci. To znamená, že výpověď by dostalo dvanáct a půl tisíc úředníků, a to by zatížilo rozpočty obcí a krajů kvůli výplatám odstupného. Jen na Krajském úřadě Libereckého kraje by to stálo přes sedm set tisíc korun. Ministerstvo však na reformě sociálního systému trvá a mimo jiné upozorňuje i na úspory, které má v budoucnu reforma přinést      

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 3 hhodinami

Libavou trápí uran v pitné vodě. Plánuje napojení na Kružberskou přehradu

V pitné vodě v Libavé je nadlimitní množství uranu. Armáda, která ji obci dodává, chystá modernizaci úpravny vody. Do té doby musí místní používat balenou. Potíže tamní obyvatelé řeší už šest let. Obec proto začala zvažovat obnovení dodávek z Kružberské přehrady. Z tohoto vodního zdroje ji odebírala do roku 2012.
před 3 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 3 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Kamiony s odpadem z vyřazených letadel odjely z Bruntálska zpět do Německa

Jiříkov na Bruntálsku opustily kamiony s nelegálním odpadem z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren. V obci byly odstavené. Na jejich návratu do Německa se domluvilo ministerstvo životního prostředí s německou stranou. Kamiony byly na Bruntálsku odstaveny několik dní. Jejich odjezd zkomplikoval sníh.
před 17 hhodinami

Na trať mezi Prahou a Českou Třebovou mohou už jen vlaky s ETCS

Železniční trať mezi stanicemi Praha-Běchovice a Česká Třebová přešla do výhradního provozu se zabezpečením ETCS. Zabezpečovací systém je tak aktuálně asi na 620 kilometrech tratí v České republice. Kromě vyšší bezpečnosti dopravy má umožnit také budoucí zvýšení rychlosti vlaků. Systém se v minulosti potýkal s výpadky spojení mezi vlakovou a traťovou částí, důsledkem je pak zastavení vlaku. Vlaky s ETCS mívají i problémy při nízkých teplotách.
před 17 hhodinami
Načítání...