Kauza převodu bytů v Olomouci neskončila. Lidé čekají na vrácení nájemného, město chce zaplatit náklady soudního řízení

3 minuty
Události v regionech: Kauza bytů v Olomouci
Zdroj: ČT24

Spor o převod olomouckých družstevních bytů do vlastnictví nájemníků není ani po posledním převodu u konce. Lidé stále čekají na vrácení nájemného, které zaplatili navíc během průtahů. Některým teď dokonce hrozí, že budou městu platit náklady na soudní řízení.

Smlouvy o převodu bytů do svého vlastnictví podepsali nájemníci města v listopadu loňského roku. Spor, který se v Olomouci táhl tři roky, měl tímto skončit. Celá kauza ale bude u konce až poté, co město vypořádá se svými bývalými nájemníky přeplacené nájemné. Částka se šplhá ke dvaceti milionům korun. „Dnes jsme v situaci, kdy potřebujeme zateplovat, vyměnit veškeré rozvody vodovodu v domě, protože lidem teče rezavá voda. Ty peníze chceme použít na tyto opravy,“ vysvětlila majitelka bytu Pavlína Giochalasová, která přišla na jednání zastupitelstva města.

Giochalasová mluvila za majitele šedesáti bytů. Společně na nájemném přeplatili asi čtyři miliony korun. Kdy je dostanou, zatím netuší, správa nemovitostí chce započítat i nedoplatky bývalých nájemníků. „Protože jednu třetinu bytů užívali ještě další dobu od toho, kdy jsme převedli dvě třetiny bytů. Tam je potřeba zaplatit nájemné, které už neplatili,“ řekla náměstkyně olomouckého primátora Miroslava Ferancová (ANO).

Byty získali nájemníci s doplatkem

Stavbu bytů v roce 2000 částečně hradil stát, část složili nájemníci hotově, zbytek lidé spláceli v nájemném. Po dvaceti letech jim město mělo byty převést za symbolickou korunu. Po sporech o platnost smluv ale nájemníci nakonec dopláceli až statisícové částky. Třeba Magdalena Kriaková musela za svůj byt 1+1 složit dalších sto třicet tisíc korun. „Já jsem si na to musela půjčit, protože sto třicet tisíc prostě neseženu,“ poznamenala. Vrácení nájemného by u ní znamenalo asi padesát tisíc korun, to by jí pomohlo závazky vypořádat. Kriakové ale hrozí další náklady. Ve čtyřiceti případech město žádá úhradu soudních výloh.

„Je to anomálie v České republice, mám za to, že ty dohody byly naprosto jiné. Ty žaloby byly podány pouze z preventivních důvodů, městu žádné náklady nevznikly a my teď nechápeme, proč ještě takové příkoří těm lidem na závěr,“ řekl právní zástupce nájemníků Zdeněk Joukl. „Z nějakého nám neznámého důvodu, přestože jsme se dopředu domluvili, že se nebudeme navzájem žalovat a budeme to řešit dohodou, podali žaloby. Ty žaloby dnes berou zpět, ale samozřejmě nám tam vznikly náklady,“ vysvětlila náměstkyně Ferancová.

Vyúčtování nájemného chce město dokončit do konce března, zbylé otázky by vedení radnice chtělo dořešit do červnového zasedání zastupitelstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stromy vyvolaly spor Prahy 6 s památkáři

Na Praze 6 došlo kvůli stromům ke sporu mezi radnicí městské části a památkáři. Praha 6 vysázela u Písecké brány dřezovce trojtrnné. Vedení památkového ústavu ale nařídilo jejich vykopání. Na místě požaduje pouze lípy, které podle něj s lokalitou historicky korespondují.
před 1 hhodinou

V Chocni objevili více než sto let starý základní kámen zaniklého kostela

Na choceňské radnici došlo k překvapivému nálezu. Když dělníci sanovali následky nedávného pádu stropu v části budovy, našli více než sto let starou památku, o níž se dosud nevědělo – základní kámen už zaniklého kostela postaveného pro polské uprchlíky z oblasti Haliče během první světové války. Samotný kostel byl po válce rozebrán a znovu postaven v Krakově, později ho nahradila nová stavba. Kámen je to jediné, co v Chocni zbylo nejen po kostele, ale i po celé uprchlické kolonii. Památka už má své místo ve zdejším muzeu.
před 1 hhodinou

Zamrzlá voda v hadicích i obtížný terén. Počasí komplikuje práci hasičům

Silné mrazy znamenají i větší riziko požárů. Lidé si často přitápějí dřevem v kamnech či krbech, pokud je mají k dispozici. A když začne hořet, mají pak problémy i hasiči. Složitější je pro ně doprava na místo, v hadicích zamrzá voda a větší pozor musí dávat i při samotném zásahu.
před 2 hhodinami

Praha představila nové vizualizace Vltavské filharmonie

Vltavská filharmonie v Praze už má hotovou podrobnější architektonickou studii i plán financování projektu. Na setkání s veřejností to řekl náměstek primátora hlavního města pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Ten zároveň představil nové vizualizace i model budovy. Stavba by podle plánu měla začít v roce 2027 a trvat by měla pět let.
před 11 hhodinami

Policie zadržela muže, který měl v obci na Lounsku ve sklepě mučit a znásilňovat ženu

Mimořádně brutální případ vyšetřuje ústecká policie. Zadržela čtyřicetiletého muže, který měl ve sklepě držet, mučit a znásilňovat mladou dívku. Po třech měsících se jí podařilo z domu utéct k sousedce. Ta ve středu České televizi řekla, že oběť byla v zuboženém stavu a měla řetěz kolem krku. Podle místních podezřelý v Siřemi na Lounsku, kde k činu došlo, nežil. Do obce ale často jezdil.
před 11 hhodinami

Mrazivé počasí plní noclehárny a azylové domy pro bezdomovce

Mráz, který v posledních dnech padá hluboko pod nulu, plní noclehárny a azylové domy v Česku. Některá zařízení už proto zavedla krizový režim. Například v Českých Budějovicích už provozovatelé noclehárny neměli lůžka pro všechny bezdomovce, kteří tam chtěli přespat. Klientům proto nabízeli alespoň židle či prostory na podlaze ve vytopených místnostech. Mrazivé počasí více plní také ordinaci praktického lékaře v Pardubicích, která pečuje o šest set lidí bez domova s cílem předejít dlouhodobé léčbě a hospitalizacím.
před 13 hhodinami

Zastupitelé Holešova na Kroměřížsku odmítli sloučení dvou škol

Zastupitelstvo Holešova na Kroměřížsku ve středu neschválilo sloučení 1. a 2. základní školy (ZŠ). Původně to prosazovalo vedení města, změnilo však názor. Důvodem je podle starosty Milana Fritze (ANO) případ pohlavního zneužívání na 2. ZŠ, kterým se zabývá soud. Obě školy stojí ve Smetanových sadech v centru města. Plán na jejich sloučení v minulých dnech kritizovali někteří rodiče, žáci i pedagogové.
před 13 hhodinami

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
včera v 06:00
Načítání...