Kauza převodu bytů v Olomouci neskončila. Lidé čekají na vrácení nájemného, město chce zaplatit náklady soudního řízení

3 minuty
Události v regionech: Kauza bytů v Olomouci
Zdroj: ČT24

Spor o převod olomouckých družstevních bytů do vlastnictví nájemníků není ani po posledním převodu u konce. Lidé stále čekají na vrácení nájemného, které zaplatili navíc během průtahů. Některým teď dokonce hrozí, že budou městu platit náklady na soudní řízení.

Smlouvy o převodu bytů do svého vlastnictví podepsali nájemníci města v listopadu loňského roku. Spor, který se v Olomouci táhl tři roky, měl tímto skončit. Celá kauza ale bude u konce až poté, co město vypořádá se svými bývalými nájemníky přeplacené nájemné. Částka se šplhá ke dvaceti milionům korun. „Dnes jsme v situaci, kdy potřebujeme zateplovat, vyměnit veškeré rozvody vodovodu v domě, protože lidem teče rezavá voda. Ty peníze chceme použít na tyto opravy,“ vysvětlila majitelka bytu Pavlína Giochalasová, která přišla na jednání zastupitelstva města.

Giochalasová mluvila za majitele šedesáti bytů. Společně na nájemném přeplatili asi čtyři miliony korun. Kdy je dostanou, zatím netuší, správa nemovitostí chce započítat i nedoplatky bývalých nájemníků. „Protože jednu třetinu bytů užívali ještě další dobu od toho, kdy jsme převedli dvě třetiny bytů. Tam je potřeba zaplatit nájemné, které už neplatili,“ řekla náměstkyně olomouckého primátora Miroslava Ferancová (ANO).

Byty získali nájemníci s doplatkem

Stavbu bytů v roce 2000 částečně hradil stát, část složili nájemníci hotově, zbytek lidé spláceli v nájemném. Po dvaceti letech jim město mělo byty převést za symbolickou korunu. Po sporech o platnost smluv ale nájemníci nakonec dopláceli až statisícové částky. Třeba Magdalena Kriaková musela za svůj byt 1+1 složit dalších sto třicet tisíc korun. „Já jsem si na to musela půjčit, protože sto třicet tisíc prostě neseženu,“ poznamenala. Vrácení nájemného by u ní znamenalo asi padesát tisíc korun, to by jí pomohlo závazky vypořádat. Kriakové ale hrozí další náklady. Ve čtyřiceti případech město žádá úhradu soudních výloh.

„Je to anomálie v České republice, mám za to, že ty dohody byly naprosto jiné. Ty žaloby byly podány pouze z preventivních důvodů, městu žádné náklady nevznikly a my teď nechápeme, proč ještě takové příkoří těm lidem na závěr,“ řekl právní zástupce nájemníků Zdeněk Joukl. „Z nějakého nám neznámého důvodu, přestože jsme se dopředu domluvili, že se nebudeme navzájem žalovat a budeme to řešit dohodou, podali žaloby. Ty žaloby dnes berou zpět, ale samozřejmě nám tam vznikly náklady,“ vysvětlila náměstkyně Ferancová.

Vyúčtování nájemného chce město dokončit do konce března, zbylé otázky by vedení radnice chtělo dořešit do červnového zasedání zastupitelstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
před 21 mminutami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
08:26Aktualizovánopřed 36 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 7 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 18 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 19 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 23 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00
Načítání...