Kamiony odkloněné ze Spořilovské přenesly hluk o pár domů dál

Praha – Polovinu kamionů, které se léta valí po Spořilovské ulici v Praze, se loni podařilo přesměrovat do ulice 5. května. Trápení obyvatel Spořilova tak ale zdaleka neskončilo, naopak: Ke stížnostem lidí z východní části Spořilova žijícím u Spořilovské přibyly stížnosti z oblasti Spořilovského plácku, kterým se ona odkloněná polovina kamionů přestěhovala pod okna. Město léta slibuje protihluková opatření, na Spořilovské dokonce stojí konstrukce, ale hotovo není nic.

Stížnosti na hluk, které teď na magistrát přicházejí hned ze dvou oblastí Spořilova, by se konečně měly promítnout ve skutečná protihluková opatření. U Spořilovské slíbilo město postavit protihlukovou stěnu, u 5. května nasypat vysoký val. Jenomže u Spořilovské stojí pouze skelet protihlukové stěny a nikdo na jejím dokončení nepracuje. Magistrát slibuje, že do měsíce práci dokončí. „Je to dlouhé sto metrů. Jakmile sloupy, které drží vlastní protihlukovou stěnu, budou zakotveny, bude umístěna celá stěna. Na to bude navazovat etapa 250 metrů,“ slíbil náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

V západní části Spořilova zatím není nic, ačkoli magistrát také zdejším lidem slíbil ochranu před hlukem vysokou sedm metrů. Stavba má ale začít až v létě, místním se také nezdá dostatečná plánovaná výška. „Vzhledem k tomu, že tady projíždí asi 200 tisíc aut za den, bychom si představovali val dejme tomu deset, patnáct metrů,“ poukázal Karel Jeschke za sdružení Spořilov.

Nahrávám video

V roce 2010 začal platit zákaz vjezdu pro kamiony na západní část Jižní spojky. Veškerá nákladní doprava mezi Černým Mostem (tj. libereckou a královéhradeckou dálnicí) popř. Průmyslovou ulicí a dálnicemi mířícími z Prahy na jih a západ tak skončila na Spořilovské ulici. Po letech stížností obyvatel okolních domů přišel magistrát s částečným řešením – nechal rekonstruovat nájezdovou rampu z Jižní spojky na ulici 5. května, aby unesla kamiony. Ve směru k dálnici D1 tak začala nákladní vozidla jezdit tudy. Výsledek je ale rozpačitý: Ve Spořilovské zůstaly kamiony jedoucí od dálnice D1 na Jižní spojku, a naopak se zvýšil hluk na 5. května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kandidát na pražského primátora Prokop nepřiznal vlastnictví tří bytů, píší Seznam Zprávy

Předseda pražské organizace ANO a kandidát hnutí na primátora Ondřej Prokop nepřiznal v majetkovém přehledu vlastnictví tří družstevních bytů, uvedl server Seznam Zprávy (SZ). Prokop řekl, že na to zapomněl a do přehledu je zanesl až po upozornění serveru. Bližší informace k jejich financování zatím neposkytl. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude chtít po Prokopovi situaci vysvětlit.
10:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po 87 letech pohřbili ve Vrbně pod Pradědem četníka zavražděného v Liptani

Do rodinného hrobu ve Vrbně pod Pradědem v úterý uložili po 87 letech ostatky četnického strážmistra Viléma Lehera, jedné z obětí předválečných nepokojů v pohraničí. Zradikalizovaní němečtí obyvatelé přepadli v září 1938 četnickou stanici v Liptani a zabili šest lidí. Jejich těla byla uložena v hromadném hrobě v Hlubčicích na území dnešního Polska. Leher byl exhumován a vrácen do Česka jako jeden z posledních.
před 6 hhodinami

Vědecké centrum Biocev už dekádu zkoumá viry, proteiny i nové léky

Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev, které bylo otevřeno před deseti lety, 16. června 2016, ve Vestci u Prahy, je jedním z několika velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence v Česku. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI v Dolních Břežanech, CEITEC v Brně nebo Ústav výzkumu globální změny CzechGlobe. V kontextu české i evropské vědy Biocev představuje špičkovou komplexní platformu pro rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny.
před 19 hhodinami

Autobus s turisty na Českokrumlovsku uvázl pod viaduktem, čtyři lidé se zranili

Pod železničním viaduktem v obci Rybník u Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku v úterý dopoledne uvázl autobus se zahraničními turisty. Čtyři lidé byli lehce zraněni, záchranáři je ošetřili na místě. V autobusu, který při nehodě přišel o část střechy, bylo včetně řidiče dvacet čtyři lidí. Šlo o zájezd z Lince do Českého Krumlova.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

VideoReportéři ČT se zabývali olomouckou kauzou s defibrilátory

Kriminalisté prověřují jednu z nejzávažnějších kauz v historii českého zdravotnictví, která se týká Fakultní nemocnice Olomouc. Vyšetřování se zaměřuje na nakládání s implantabilními defibrilátory a okolnosti jejich zavádění pacientům. Policie současně zkoumá i podezření na manipulaci s lékařskými záznamy v rámci mezinárodní studie financované z evropských peněz. Co se dlouhé roky dělo za zdmi nemocnice, kde se proti sobě postavili dva přední kardiologové? Kdo byl pacient nula, jehož případ šokující kauzu odstartoval? Kdo zaplatí možné stamilionové škody? Okolnostmi případu se pro Reportéry ČT zabýval Dalibor Bártek.
před 23 hhodinami

Tanky cvičí přesun po dálnici. Doprovází je vyprošťovací vozidlo

Na dálnici D35 nedaleko Olomouce vyjelo v úterý šest tanků Leopard 2A4. Armáda České republiky cvičí organizaci a bezpečnost přesunů vojenských strojů právě po dálnicích a silnicích vyšší třídy. Tanky, každý o váze 55 tun, doprovází speciální vyprošťovací vozidlo. Jedná se o první takové cvičení v Česku.
včera v 10:40

Konec označení „z EU“ a „mimo EU“. Na obalech medu musí být uváděna země původu

Od neděle 14. června platí přísnější pravidla pro označování medu. Na obalech už není možné uvádět, že pochází ze zemí EU nebo ze zemí mimo EU. Nová evropská směrnice stanovuje povinnost uvést konkrétní zemi původu, kde byl med získán. Cílem je omezit dovoz medu s nejasným původem, vytvořit férovější podmínky pro domácí producenty a zabránit klamání spotřebitelů. Česko je v produkci medu soběstačné z necelých sedmdesáti procent.
15. 6. 2026

V tendru na provoz příměstských vlaků v Praze podaly nabídky ČD a RegioJet

V tendru na provoz příměstských vlaků v Praze a Středočeském kraji podaly finální nabídky společnosti RegioJet a České dráhy, Arriva nabídku nepodala. Prvně zmíněná firma nabídla cenu 183,65 miliardy korun, nabídka Českých drah je 165,17 miliardy korun. Jde o největší tendr na dopravce v historii Česka.
15. 6. 2026Aktualizováno15. 6. 2026
Načítání...