Dienstbier: Obcím je nutné vzít rozhodování o doplatcích na bydlení

Praha – Přenesení rozhodování o doplatku na bydlení na samosprávy může ve svých důsledcích připravit v příštích měsících o bydlení až 17 tisíc lidí. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla Agentura pro sociální začleňování. Podle ministra pro lidská práva a šéfa legislativní rady Jiřího Dienstbiera je nutné zákon o pomoci v hmotné nouzi novelizovat a rozhodování o doplatku obcím odebrat.

Než dojde ke změně zákona, bylo by podle Dienstbiera nejrychlejším řešením, kdyby ministerstvo práce dalo obcím návod, jak přesně o doplatcích rozhodovat. Zatím v tom měly radnice volnou roku a postupovaly různě. Některé dávky schválily plně, jiné s omezujícími podmínkami, další, například Bohumín nebo některé ostravské obvody, je zcela odmítly.

„V důsledku toho hrozí zásah do práv řady lidí a zhoršení sociální a bezpečnostní situace v obcích, kterých se to dotýká,“ uvedl šéf legislativní rady vlády, která doplatky projednávala. Zdůraznil, že právo na pomoc v hmotné nouzi nemůže být omezeno něčí libovůlí. „Zákon nesmí být nastaven tak, že může být velké skupině osob toto právo zcela odepřeno,“ řekl. Změnu zákona by mělo v součinnosti s vládními legislativci připravit ministerstvo práce a sociálních věcí, a to co nejdříve.

Obce by měly dostat jiný nástroj, jak řešit ubytovny

Obce by ale podle Dienstbiera měly dostat jiný nástroj, jak problém ubytoven pro chudé ovlivňovat. Boj proti byznysu s chudobou totiž byl motivem přenesení rozhodování o doplatcích na samosprávy, které si stěžovaly na rostoucí počet ubytoven. V těch bydlí asi sto tisíc lidí, většinu z nich tvoří právě příjemci doplatku na bydlení, bez kterého by na předražené ubytovny neměli. „Legislativní úprava musí odstranit souhlas obcí v této podobě, ale musí jim umožnit situaci s ubytovnami řešit,“ řekl ministr.

Možnost další novelizace zákona o dávkách v hmotné nouzi připustila již dříve ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Pokud to bude potřeba, budeme jednat o novele zákona, která by schvalování doplatků upravila,“ uvedla ministryně, která také apelovala na obce, aby nedělaly z lidí bezdomovce.

Doplatek na bydlení

Patří mezi dávky hmotné nouze, které vyplácí stát lidem s nízkými příjmy. Dostávají ho žadatelé, kteří mají podle výše příjmů nárok na příspěvek na bydlení, avšak ani s touto pomocí jim po zaplacení bydlení nezbývají peníze na živobytí. Doplatek dorovnává výdaje za byt tak, aby jim zůstalo na jídlo a základní potřeby. Od 1. května rozhodovaly na základě příjmů žadatelů o doplatcích úřady práce. V květnu začala platit novela zákona o hmotné nouzi, která přenesla pravomoc přiznávat tuto dávku na obce. Stát jim k tomu nedal žádné pokyny, takže mohou rozhodovat podle vlastního uvážení. Loni stát vyplatil na doplatcích přes 3,2 miliardy korun.

Ztráta bydlení hrozí podle agentury 17 tisícům lidí

Právě to hrozí. Agentura pro sociální začleňování přišla s údajem, že o bydlení by mohlo v důsledku postupu některých obcí přijít až 17 tisíc lidí. Vychází především z šetření z minulého týdne v Ostravě a v Bohumíně. „Ztráta bydlení na ubytovně hrozí starým lidem, mladým, těm, kteří pracují, i těm, kteří nepracují, a také velkému množství dětí,“ uvedl ředitel agentury Radek Jiránek. Pouze přechodným řešením je dávka mimořádné pomoci, kterou mohou po tři měsíce vyplácet úřady práce.

Starosta Bohumína Petr Vícha uvedl, že na možné problémy obce upozorňovaly od začátku. „Ten zákon platí půl roku. Celou dobu jsme poukazovali na nedostatky a žádali, aby se situace řešila. Prvního května nabyl účinnosti a najednou jsou všichni chytří,“ řekl Vícha, který v Bohumíně plošně zamítl všechny žádosti o doplatek.

Lidé z ubytoven, kterým radnice doplatky neschválily, podepisují petice a jsou prý připraveni i na protest v ulicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie chce v hlavní větvi brněnské bytové kauzy poslat před soud čtyři lidi

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat čtyři lidi v souvislosti s brněnskou bytovou kauzou. Obvinění podle policie manipulovali v letech 2020 až 2022 přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně a přijímali za to úplatky, sdělil České televizi náměstek olomouckého vrchního žalobce Radek Bartoš. Vyšetřovatelé viní dva lidi z účasti na organizované zločinecké skupině, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku. Další dva lidé pak dle policie s přijetím úplatku pomáhali.
před 7 hhodinami

Soud snížil investičnímu podvodníkovi z Přerova trest

Olomoucký vrchní soud snížil o rok na sedm let trest vězení padesátiletému Aleši Vrubelovi z Přerova za investiční podvody, ve kterých přišlo podle rozsudku přes dvě stě lidí o zhruba 191 milionů korun. Podle verdiktu se nesmí také sedm let věnovat investiční činnosti. Jeho obchodní společnost dostala již dříve zákaz činnosti na dvanáct let. Vrubel tvrdil, že nikoho nepodvedl. Soud mu uložil i trest propadnutí majetku a povinnost náhrady škody.
před 12 hhodinami

Rozbory potvrdily, že na více místech teče do Lipna nečištěná splašková voda

Špatně, nebo vůbec nepřečištěná splašková voda odtéká na mnoha místech přímo do vodní nádrže Lipno. Potvrdily to i první rozbory Povodí Vltavy. Ze stovky prověřovaných lokalit našli vodohospodáři problém nejméně u desetiny z nich.
před 16 hhodinami

V neregistrovaném chovu na Brněnsku objevili veterináři podvyživené slepice

Více než dva tisíce slepic choval hospodář v Ivančicích na Brněnsku v nevyhovujících podmínkách a bez registrace. Krajští veterináři měli podezření na salmonelu, nákaza se ale nepotvrdila. Přesto zakázali prodej vajec. Podle Státní veterinární správy zůstává v takových podmínkách riziko nákazy zvýšené. Případem se zabývá i policie.
včera v 20:47

Kde jsou v Česku praktici, ukazuje mapa. Na místa pro začínající chce sdružení zvýšit dotace

Podle představ Sdružení praktických lékařů by na místa pro začínající lékaře měla být v dalších letech až dvojnásobná dotace. Sdružení o tom chce jednat s resortem zdravotnictví. Letos na specializační vzdělávání mladých praktiků pro děti i dospělé, ale třeba i psychiatrů, stát pošle o sto milionů korun více, než počítal původní návrh rozpočtu. Podobnou částkou by v druhé polovině roku měly přispět i pojišťovny. Podporu plánují cílit do míst, kde je lékařů málo.
včeraAktualizovánovčera v 20:24

Bruntál zahájil vyvlastňování pozemků pro přehradu v Nových Heřminovech

V souvislosti se stavbou přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku zahájil městský úřad v Bruntále tři vyvlastňovací řízení. Odbor výstavby a územního plánování tak učinil na podnět státního podniku Povodí Odry, řekla mluvčí povodí Šárka Vlčková. O vyvlastnění pozemků by mohlo být rozhodnuto nejpozději v lednu příštího roku. Zahájení stavby je naplánované na podzim roku 2027.
včera v 14:25

Kubova náměstkyně zřejmě postavila dům bez povolení. Černá stavba to není, tvrdí

Místo výhledu na rybník zeď. Chatař přišel po 50 letech kvůli nové stavbě o unikátní panorama. Nový dům, zřejmě bez platného stavebního povolení, si v jeho sousedství postavila náměstkyně jihočeského hejtmana Martina Kuby (dříve ODS, nyní Naše Česko) a budějovická radní Lucie Kozlová (nestr.). Ta tvrdí, že o černou stavbu nejde. Kauzu aktuálně řeší stavební úřad. Detaily zjišťoval na místě pro Reportéry ČT Petr Vodseďálek.
včera v 13:47

Sněhová kalamita zkomplikovala provoz na D1

Dálnice D1 na Vysočině je v úterý ráno kvůli sněhové kalamitě obtížně sjízdná. V noci se na ní stalo několik nehod, uvázlé kamiony blokovaly komunikaci v obou směrech mezi 88. a 115. kilometrem. Policie varovala, aby řidiči na dálnici u Humpolce nebo u Jihlavy vůbec nenajížděli. Kolony na dálnici se po šesté hodině začaly pomalu rozjíždět. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným sněžením platí na Vysočině do úterních 09:00.
včeraAktualizovánovčera v 08:47
Načítání...