Sedm fotbalistů

Ve stínu dramatičtějších a naléhavějších příběhů, jako je například drama v Tibetu či zpráva české vlády o tom, jak si pěkně vede, poněkud zanikla historka až trochu humorná. Kdyby nevypovídala o něčem smutném. Fotbalové mužstvo Kuby muselo dohrávat kvalifikačních zápas na olympijský turnaj o desíti mužích. Nemělo ani vyloučeného hráče, ani se nikdo nezranil, když už trenér před tím vyčerpal střídání. Kubánskému týmu chyběli "plejeři", protože sedm členů základního kádru sbalilo kufry a požádalo v USA o azyl. Nechtělo se jim zpátky do země, kterou někteří paradoxně zvou Ostrovem Svobody. Kubánští fotbalisté raději zůstali ve státě, jemuž vládnou bezcitní žraloci z Wall Streetu a krvaví jestřábi z Pentagonu, jak se ještě nedávno u nás a v celém "táboře míru a socialismu" psávalo. Než zůstat u dynastie Castrů a jejich spoluvládců, to raději k americkým padouchům, řekli si ti chlapci: Cuba no, Yankee si!

Vždycky byla rozumnému člověku tato volba nohama nápadná. Byl to celkem prostý argument v jakékoliv debatě s těmi, kteří tvrdili, že „tady“ je to lepší než „tam“: „A proč tedy lidi utíkají (a to někdy i za cenu rizika oběti života, když u nás na něj zamířil horlivý pohraničník či na Kubě se ho rozhodl slupnout i s vratkou bárkou zdivočelý oceán) odsud a ne k nám?“ Jediná odpověď, na kterou se případný obhájce socialistických vymožeností zmohl, bývalo, že naivní lidé podléhají zahraniční propagandě a místní šeptandě. Pak už nezbývalo, než se optat, proč se tedy nevracejí, když zjistí, jak si hloupě naběhli. Navíc od imperialistů se přece odchází lehčeji; nikomu nebrání.

Je pravda, že existovalo několik tamních lidí, kteří měli svoje důvody opustit kupříkladu Spojené státy a usadit se tady. Zpravidla proto, že pro nás či naše tehdejší spojence vykonávali u strýčka za mořem ne zcela čisté služby. Kdysi jsem chodil na střední školu se synem takových amerických rodičů a ten po krátké zkušenosti se zdejším režimem, včetně líbezného zážitku při potlačení majálesu, nahlas snižoval inteligenci své maminky a svého tatínka a vyhlašoval, že jen co bude plnoletý, je mu jasné, kam půjde. Pokud vím, jak tvrdil, tak i učinil. Bylo na něj asi té svobody u nás příliš mnoho, a tedy raději volil návrat do nesvobodných Spojených států. A to se, prosím, událo v čase československého liberálního uvolnění v polovině šedesátých let minulého století! To už i některé školy dovolily absolvovat vyučování dokonce i v riflích z Tuzexu.
 
 Těch sedm kubánských reprezentantů v kopané je další jednoduchou odpovědí na otázku, kterou někteří mnohdy dělají příliš složitou: lidé z Kuby odcházejí při každé příležitosti, a ne že by se do náruče tamního režimu z celého světa valily davy těch, kdož si chtějí užít všech krás života. Je tedy zřetelné, jak se lidem na Kubě daří. V tomto světle nezbývá než sedmi statečným mladým kubánským fotbalistům popřát: Šťastnou cestu!

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...