ČT uspořádala seminář o vlivu televize na výchovu dětí

Praha - Česká televize připravila pro své dramaturgy a ostatní pracovníky, kteří se podílejí na vysílání televizních pořadů, seminář o vlivu médií na výchovu dětí a mládeže. Kromě psychologů zde vystoupili i různí odborníci. Televize se má řídit zákonem, podle kterého by se mezi 22 až 6 hodinou nemělo na obrazovce vyskytovat žádné názorné násilí ani záběry ohrožující mravní výchovu dětí.

Jedním z přednášejících byl i psycholog Jeroným Klimeš, který se zabývá vlivem rodiny a televize na chování dětí. „Podle posledních výzkumů má nejenom obsah televizního vysílání, ale především množství konzumovaného času u televize, velice negativní vliv na vznik takzvaného televizního dítěte,“ uvedl Klimeš. Jako příklad, kdy se děti inspirují filmem nebo televizí, uvedl specifické útoky baseballovou pálkou, která je v Čechách naprosto netypická.
 
Televizi dnes sledují i velmi malé děti. Pokud u ní tráví hodně času, hrozí zde riziko, že ztratí schopnost kultivovaného vyjadřování. Větší problém tvoří fiktivní násilí na obrazovkách. Děti totiž neví, že se jedná pouze o fiktivní násilí. „Vnímají ho jako divnou realitu,“ dodal Klimeš.

Vulgarismy, které někomu uklouznou, nejsou podle něj tak závažné jako fakt, že mnoho dětí má v pokojíčku vlastní televizi. „Mohou se na ni dívat více méně neomezeně a rodiče nemají žádnou představu o tom, na co se dívají,“ obává se Klimeš. Doporučení psychologů pro rodiče je jasné. Žádná televize do dětského pokojíčku a nesledovat více než jeden pořad denně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

Mají důvěru a jsou dobře řízené, řekl Pavel o ČT a ČRo na Valném shromáždění EBU

Prezident Petr Pavel přednesl projev na dvoudenním Valném shromáždění Evropské vysílací unie (EBU). Letošní ročník ve čtvrtek a v pátek hostí Česká televize a Český rozhlas. „Máme tu velmi dobře fungující mediální prostředí,“ řekl o Česku. Ocenil jak veřejnoprávní, tak soukromá média, více se ve své řeči věnoval prvním jmenovaným. „Jsou to instituce, které mají důvěru a jsou dobře řízené,“ prohlásil o ČT a ČRo.
před 4 hhodinami

O čem plánujeme informovat ve čtvrtek 25. června

Každý den ráno přinášíme přehled nejdůležitějších očekávaných událostí z domova i ze světa.
23. 3. 2024Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident dle zástupců ČT a ČRo podpořil debatu o roli veřejnoprávních médií

Prezident Petr Pavel podle zástupců České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) na středeční společné schůzce podpořil odbornou debatu o roli veřejnoprávních médií. Novinářům to po jednání řekli generální ředitel ČRo René Zavoral a programový ředitel ČT Milan Fridrich. Pavel je přijal společně s vedením Evropské vysílací unie (EBU).
před 21 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události středy 24. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy středy 24. června 2026.
před 21 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události úterý 23. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 23. června 2026.
23. 6. 2026

ČT a ČRo hrají jedinečnou roli, říká šéf Evropské vysílací unie

Generální ředitel Evropské vysílací unie (EBU) Noel Curran v rozhovoru pro Události, komentáře uvedl, že veřejnoprávní média v tuzemsku mají jedinečnou roli a jejich nezávislost je klíčová. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se na schůzce snažil vysvětlit, že pokud chce vláda změnit jejich financování, pak musí zajistit pojistky udržitelnosti. EBU a mezinárodní organizace ve společném prohlášení vyjadřují vážné znepokojení nad záměrem českého kabinetu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a nahradit je přímým financováním ze státního rozpočtu. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
22. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

V České televizi a Českém rozhlase se stávkovalo kvůli financování

V České televizi (ČT) a Českém rozhlase (ČRo) proběhla v pondělí výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost. Stávka se projevila po celý den ve vysílání všech stanic s výjimkou dětských kanálů Déčko a Radio Junior.
22. 6. 2026Aktualizováno22. 6. 2026

Vláda se staví kladně k poslanecké novele omezující okruh plátců ČT a ČRo

Ačkoli vláda plánuje zrušit poplatky za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) úplně, vydala v pondělí kladné stanovisko k poslaneckému návrhu na rozšíření okruhu lidí a firem osvobozených od jejich placení. O postoji informovala na webu Úřadu vlády. Převést financování ČT a ČRo pod státní rozpočet chce kabinet od Nového roku.
22. 6. 2026Aktualizováno22. 6. 2026
Načítání...