Zlatou palmu získala Hanekeho Láska

Cannes - Hlavní cenu, Zlatou palmu, na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes dostal snímek Amour (Láska) Rakušana Michaela Hanekeho. Na závěr 65. ročníku festivalu to v neděli večer oznámila porota vedená italským režisérem Nannim Morettim. Pro rakouského tvůrce je to jeho již druhá Zlatá palma; první získal v roce 2009 za film Bílá stuha.

Francouzsky mluvený snímek Amour bez sentimentu a přitom mimořádně působivě líčí, jaký dopad má na vztah dvou milujících se starých lidí zhoršující se zdraví manželky a blížící se smrt. Moretti při předávání ceny zdůraznil „zásadní přínos“ obou hlavních představitelů.

Hlavní role hrály legendy francouzského filmu, jednaosmdesátiletý Jean-Louis Trintignant a pětaosmdesátiletá Emmanuelle Rivaová. Oba se k režisérovi na pódiu připojili při přebírání ceny. Trintignant při ceremoniálu připomněl také přínos další slavné francouzské herečky Isabelle Huppertové, která ve filmu hraje jeho dceru.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si z Cannes společně odnášejí debutující Rumunky Cosmina Strataová a Cristina Fluturová za film După Dealuri (Za kopci). Snímek o střetu lásky a víry inspirovala skutečná událost v rumunském klášteře, kde v roce 2005 při vymítání ďábla zahynula mladá dívka. Režisér filmu Cristian Mungiu si odnesl cenu za nejlepší scénář.

Za nejlepší mužský herecký výkon byl oceněn šestačtyřicetiletý Dán Mads Mikkelsen, který v dramatu Thomase Vinterberga Jagten (Lov) hrál muže nespravedlivě obviněného ze zneužívání dětí. Nejlepším režisérem byl vyhlášen Mexičan Carlos Reygadas za snímek o násilí v Mexiku Post Tenebras Lux inspirovaný surrealismem.

Alexandre Tharaud, Emmanuelle Rivaová, Michael Haneke a Jean-Louis Trintignant
Zdroj: ČT24/ISIFA

Velkou cenu dostal italský režisér Matteo Garrone za satiru Reality o neapolském prodavači ryb posedlém reality TV. Stejné ocenění dostal v Cannes již před čtyřmi lety za snímek Gomora. Komedie o nezaměstnaných mladých v Glasgowě, ale také o ochutnávání whisky britského režiséra Kena Loache The Angels' Share (Andělský podíl) dostala cenu poroty. „Kino není jen zábava, ukazuje nám, kdo jsme,“ řekl Loach.

Morettimu v porotě pomáhali například herci Ewan McGregor a Diane Krugerová, režisér Alexander Payne a módní návrhář Jean-Paul Gaultier. Moretti uvedl, že žádný z vítězů nebyl vybrán jednohlasně a některé snímky porotu ostře rozdělily. Podle něj se největší boje vedly o bizarní snímek Francouze Leose Caraxe Holy Motors, o drama z prostředí sexuální turistiky Rakušana Ulricha Seidla Paradise: Love a o Reygadasův film Post Tenebras Lux, který kritici ztrhali. Přes řadu amerických filmů v hlavní soutěži si cenu odnesl pouze Benh Zeitli za snímek Beasts of the Southern Wild (Šelmy jižanské divočiny). Dostal ocenění Camera d'Or (Zlatá kamera) pro nejlepší první film.

Exkluzivní klub držitelů dvou Zlatých palem

Dva dnes ocenění tvůrci mají na kontě už jednu Zlatou palmu - Loach a Mungiu. Jen Haneke se ale připojil do exkluzivního klubu držitelů dvou Zlatých palem, do kterého patří Američan Francis Ford Coppola (Rozhovor z roku, 1974 a Apokalypsa, 1979), Japonec Šóhei Imamura (Balada o Narajamě, 1983 a Úhoř, 1997), srbský režisér z Bosny Emir Kusturica (Otec na služební cestě, 1985 a Underground, 1995), Dán Bille August (Pelle Dobyvatel, 1988 a S nejlepšími úmysly, 1992) a belgičtí bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi (Rosetta, 1999 a Dítě, 2005).

Festival, který i dnes poznamenalo chladné počasí a déšť, skončil promítáním snímku Therese Desqueyrouxová režiséra Claudea Millera, který před měsícem zemřel. Závěrečného ceremoniálu festivalu se zúčastnila řada hvězd od Audrey Rarouové po Aleka Baldwina či Adriena Brodyho.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoTemný příběh groteskním způsobem, Národní divadlo uvedlo Ibsenovu Hedu Gablerovou

Hrdinka dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová bojuje s nudou a konvencemi ve stejnojmenné činohře Národního divadla v Praze. Divadlo uvedlo hru norského dramatika, ve kterém maďarský režisér Viktor Bodó obsadil do hlavní role Pavlu Beretovou. Gablerové se rozpadá představa o úspěšném životě v přepychu před očima. Probouzejí se v ní temnota, zlost a tvrdost, se kterými je připravena zúčtovat se světem kolem sebe. Ibsen v Hedě představuje lidské nedokonalosti a slabosti. Všichni čekají na to velké, co v životě přijde, ale žijí v nedokonalostech a marnostech. Nic vlastně pořádně nefunguje. „Tato hra bude vždycky aktuální, protože člověk se nikdy nezmění,“ vysvětluje Bodó. Heda Gablerová patří mezi velké ženské a náročné role. Před Beretovou se jí zhostily v devadesátých letech Ivana Chýlková a o dvě dekády později Lucie Trmíková. „Ibsen psal svoje hry s krutým pohledem na svoje postavy. Krutost a tragičnost těch postav vyvolává humor. Je to kruté, ale legrační,“ řekla Beretová.
před 8 hhodinami

Společnost Levné knihy je v insolvenci. Dluží zhruba 133 milionů korun

Insolvenční návrh, podle nějž dluží zhruba 133 milionů korun, na sebe podala firma Levné knihy. Uvedla, že ji poznamenala pandemie covidu-19 a také inflace po začátku celoplošné ruské agrese na Ukrajině. Navrhuje, aby soud vyhlásil konkurs na její majetek. Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení v pátek 6. března.
před 12 hhodinami

VideoVýstava v pražském DOX nabízí díla Warhola, Maleviče či Le Corbusiera

Díla Andyho Warhola, Kazimira Maleviče, Le Corbusiera a řady dalších autorů představuje pražské Centrum současného umění DOX. Nová výstava nese název Hit by News a zabývá se vztahem umění a tištěných médií. Výstavu tvoří téměř čtyři stovky uměleckých děl, které se řadí k takzvanému „press artu“. Ten pracuje s novinami, časopisy, ale i reklamou. Vystavená díla ukazují, že média ovlivnila řadu významných umělců. Press art je ale k médiím z podstaty kritický. Některé autory zajímal mediální svět celebrit, senzací či tragédií, jiní se vymezovali proti propagandě nebo poukazovali na moc, s jakou může tisk utvářet veřejné mínění.
před 23 hhodinami

Rekonstrukce Velkého kina ve Zlíně by mohla začít letos. Zavřené je už dekádu

Rekonstrukce Velkého kina ve Zlíně by podle primátora Jiřího Korce (ANO) měla začít ještě letos. Město na konci loňského roku získalo stavební povolení. Opravy za zhruba šest set milionů korun má z velké části pokrýt dotace. Kino je zavřené deset let – od března 2016 – kvůli havarijnímu stavu budovy.
5. 3. 2026

Evropa, historie a literatura jako hlas svobody budou tématy Světa knihy

Mezi hosty, kteří se v květnu v Praze zúčastní 31. ročníku Světa knihy, budou irský romanopisec Paul Murray, rakouský autor Daniel Glattauer nebo palestinský spisovatel a právník Rádža Šiháda. Přijede také skupina ukrajinských básnířek. Letošním mottem Světa knihy se stal citát Milana Kundery: Boj člověka proti moci je bojem paměti proti zapomínání. Hlavními tématy jsou Evropa, historie a literatura jako hlas svobody, informovala za pořadatele Pavla Umlaufová. Svět knihy se uskuteční od 14. do 17. května na pražském Výstavišti.
5. 3. 2026

Zemřela ilustrátorka knih Uhlíře a Svěráka Vlasta Baránková

Ve věku 82 let v úterý zemřela brněnská výtvarnice a ilustrátorka Vlasta Baránková. Patřila k významným představitelkám české knižní ilustrace druhé poloviny 20. století, prosadila se i v zahraničí. Ilustrovala více než 140 titulů pro děti a mládež, podílela se i na ilustracích v knihách a zpěvnících populární dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. O úmrtí informoval syn umělkyně Tomáš Baránek.
4. 3. 2026Aktualizováno4. 3. 2026

Botox vyřadil velbloudy ze soutěže krásy. Z kulturního dědictví je byznys

Porotci soutěže krásy velbloudů v Ománu diskvalifikovali dvacet zvířat, protože majitelé jim upravili vzhled. Kolem velbloudů se točí miliony dolarů a z klání, které má být především připomínkou beduínského kulturního dědictví, se tak stal především byznys.
4. 3. 2026

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
4. 3. 2026
Načítání...