Zemřel herec Karel Heřmánek

6 minut
Události: Zemřel Karel Heřmánek
Zdroj: ČT24

Ve věku 76 let zemřel v sobotu divadelní a filmový herec Karel Heřmánek. Na Facebooku Divadla Bez zábradlí, které Heřmánek spolu se svou manželkou založil, to oznámila rodina. Heřmánek ztvárnil řadu výrazných filmových rolí. Diváci si ho pamatují například jako fešáka Huberta, Lucifera z pohádky S čerty nejsou žerty nebo tatínka Poppera z filmu Smrt krásných srnců.

„Včera (v sobotu) v odpoledních hodinách nás tragicky opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček Karel Heřmánek. Bolest, která nás zasáhla, je nezměrná,“ uvedla rodina. Požádala o respektování soukromí.

Podle serveru iDNES.cz herec spáchal na střelnici v Příbrami sebevraždu. Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová řekla, že policisté vyjížděli do jedné ze středočeských střelnic, kde muž narozený v roce 1947 proti sobě náhle obrátil zbraň. „Přes veškerou poskytnutou pomoc na místě zraněním podlehl,“ sdělila mluvčí.

Divadelní principál i filmový herec

Heřmánek vystudoval brněnskou JAMU, v ročníku byl třeba s Jiřím Bartoškou, Pavlem Zedníčkem nebo Janou Švandovou. Po škole nastoupil do brněnského avantgardního Divadla Na provázku, pak působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. „Nejkrásnější doba u divadla, protože jsme se seznámili s Evaldem Schormem. A nic nás nerozptylovalo, dělali jsme čisté divadlo,“ uvedl k působení v roce 2018 Bartoška.

V roce 1976 se Heřmánek vrátil do Prahy a do roku 1990 hrál v Divadle Na zábradlí. Když se tato scéna rozpadla, založil Heřmánek Divadlo Bez zábradlí, jedno z prvních soukromých divadel v Česku. Tam ztvárnil své nejdůležitější divadelní postavy – například v Bratrech Karamazových. Ve světové premiéře tam po emigraci Milana Kundery uvedli hru Jakub a jeho pán.

„Divadlem opravdu žil, bylo to jeho dítě. U každé inscenace byl od dramaturgického výběru až po první otevření opony,“ uvedla ve vzpomínce herečka Veronika Freimanová.

Před kamerou debutoval v roce 1972 v televizním filmu Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Ve filmech se více začal objevovat na konci sedmdesátých let, například ve snímcích Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek. Zahrál si také v rodinné komedii Krakonoš a lyžníci nebo v dramatu Hadí jed. Umělecky nejhodnotnějších výkonů dosáhl pod vedením režiséra Karla Kachyni, který si ho vybral za protagonistu svých projektů Dobré světlo, Kam pánové, kam jdete? a Smrt krásných srnců.

„Paní režisérka (Věra Plívová-Šimková, pozn. red.), já jsem s ním mluvil o Karlovi, říkala – já jsem ho do toho Krakonoše obsadila. Ale když jsem se na něj byla podívat v divadle, tak jsem ho viděla a on je tak strašně velký. Já vůbec nevím, jak ho do té kamery dostanu,“ vzpomínal na Heřmánka herecký kolega Ondřej Havelka.

Lucifer z pohádky

V pohádce Hynka Bočana S čerty nejsou žerty ztvárnil Jeho nejtemnější temnost Lucifera, zahrál si i v oscarovém snímku Kolja či v televizním seriálu Zdivočelá země. Po delší odmlce se na filmovém plátně objevil v komedii Příběhy obyčejného šílenství z roku 2005. V roce 2015 si ve snímku Lovci a oběti zahrál se svým synem Karlem.

Je znám i z dabingu, jeho hlasem mluví třeba Doyle (Martin Shaw) z britského seriálu Profesionálové. V dabingovém studiu se seznámil i se svou druhou ženou Hanou.

Skvělý herec a úžasný dabér

Jako na skvělého herce vzpomínají na Heřmánka herečtí kolegové a filmaři. Připomínají jeho nejznámější filmové i divadelní role. Zpráva o Heřmánkově úmrtí je překvapila, herečka Veronika Freimanová ji označila za obrovský šok. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) na síti X napsal, že Heřmánkovy laskavé filmové postavy přinášely lidem naději v době, která popírala lidskost.

Herečka Veronika Žilková na Facebook dala fotografii ze seriálu Všechny moje lásky, na níž oplakává úmrtí svého seriálového manžela, kterého ztvárnil právě Heřmánek. „Milovaný Karle Heřmánku, nechci věřit, že jsi umřel doopravdy,“ napsala Žilková. „Dnes pláču milionkrát víc a doopravdy. Byl jsi skvělý!!! Upřímnou soustrast tvé skvělé rodině,“ dodala.

Zpráva hluboce zasáhla také herečku Marthu Issovou. „Myslím na celou Karlovu rodinu, jsem v duchu s nimi a přeji upřímnou soustrast,“ řekla ve vysílání ČT. Natáčení s hercem pro ni bylo mimořádně osvěžující a hezké. „Karel byl velký improvizátor a vždycky v každé scéně udělal něco, co nebylo připravené a čím bavil nás všechny. Byla s ním obrovská sranda,“ zavzpomínala.

5 minut
Studio ČT24: Martha Issová vzpomíná na Karla Heřmánka
Zdroj: ČT24

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka označil Heřmánka za charismatického herce, filmovou hvězdu a úžasného dabéra. „Zbývá si jen vybrat z výrazných a jedinečně zahraných divadelních a filmových rolí. Pro mne jedna z nejkrásnější postav v českém filmu vůbec: prodavač vysavačů z filmu Smrt krásných srnců nebo dabing seriálu Profesionálové,“ napsal na Facebooku.

6 minut
Studio ČT24: Herec a režisér Ondřej Kepka vzpomínka na K. Heřmánka
Zdroj: ČT24

Režisér Jan Hřebejk na síti X uvedl, že z Heřmánkovy filmografie má nejraději Smrt krásných srnců, Dobré světlo a Kam pánové, kam jdete, tedy trojici filmů z osmdesátých let.

Také režisér Jiří Strach na síti X připomněl snímek Smrt krásných srnců na motivy povídek Oty Pavla. Zveřejnil závěrečnou scénu, v níž se Heřmánek jako Leo Popper loučí se svými syny. „Mávám ti do nebe, můj milovanej filmovej táto,“ napsal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
20:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
17:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
včera v 10:00

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...