Zemřel filozof Hessel, který vyzval mladé: Rozhořčete se!

Paříž - Ve věku 95 let zemřel v noci na dnešek francouzský spisovatel a filozof německého původu Stéphane Hessel. S odvoláním na rodinu zesnulého o tom informovala agentura AFP. Hessel se proslavil bestsellerem Rozhořčete se! (Indignez-vous!), kde varuje před ztrátou demokracie a vyzývá především mladé lidi, aby se nebáli protestovat. Esej byl přeložen do desítek světových jazyků, včetně češtiny.

Hessel byl také diplomatem, v roce 1948 se podílel na sepisování Všeobecné deklarace lidských práv. Jako levicový aktivista například tvrdil, že „současná mezinárodní diktatura finančních trhů ohrožuje mír a demokracii.“

Spolu s Václavem Havlem patřil Hessel v prosinci 2011 k signatářům pražské deklarace, která mezinárodní společenství vyzývá k vyjádření podpory všem disidentům na světě. V roce 2006 získal Stéphane Hessel nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie.

Hessel v nedávné době proslul především esejem Rozhořčete se!, který publikoval v roce 2010. V devadesáti čtyřech letech se stal intelektuálním vůdcem generace mladých aktivistů po celém světě. Třicetistránkový spisek se prodával v milionech a byl přeložen do několika desítek jazyků, včetně ruštiny, japonštiny, čínštiny nebo arabštiny.

Stéphane Hessel
Zdroj: ČT24/EPA/Isifa

Bývalý odbojář v něm vyzývá především mladého člověka, aby se v době globálního cynismu a lhostejnosti nebál spravedlivě se rozhořčit nad stavem světa; je třeba nahlas se ozvat, protestovat a pracovat na nápravě. V závěr eseje vepsal heslo: „Tvořit znamená vzdorovat, vzdorovat znamená tvořit!“ Text inspiroval například mohutné protesty ve Španělsku nebo hnutí Occupy Wall Street.

„Už nežijeme v demokracii“

Roku 2012 poskytl Hessel rozhovor České televizi, ve kterém tvrdí, že již nežijeme v demokracii: "V takové demokracii, jakou založila generace vzešlá ze druhé světové války. Generace, která se během války účastnila odboje. V té době v nás byla silná touha po osvobození od závislosti pouze na materiálních hodnotách. Chtěli jsme nezávislý tisk, chtěli jsme sociální jistoty pro všechny. To byly hodnoty, které v nás zrály během války, v odboji.
Po válce jsme je pak vepsali do Všeobecné deklarace lidských práv."

„Jsem přesvědčen, že v naší době potřebujeme mít ty základní hodnoty znovu před očima. A když jsou porušovány - a ony jsou porušovány řadou států, takzvanými demokraciemi, které přestaly být demokratické,“ říkal Stéphane Hessel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 3 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...