Zámeček Schlaraffia památkou nebude. Majitel může bourat

Jablonec nad Nisou - Bývalému sídlu pánského spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou hrozí demolice. Ministerstvo kultury zamítlo žádost o zapsání tohoto objektu na seznam kulturních památek. Majitel tak může pozoruhodnou památku zbořit. Podle ministerstva budova nebyla prohlášena za kulturní památku hlavně kvůli velmi špatnému technickému stavu. Některé konstrukce zámečku se již zřítily, jiné jsou v dezolátním stavu.

V těsné blízkosti zámečku se nachází komplex firmy Malina-Safety, která je rovněž majitelem Schlaraffie. V roce 2008 se vedení společnosti s tehdejšími radními dohodlo na obnově zámečku, který se měl stát součástí nového obchodního a výrobního centra. K rekonstrukci však nakonec nedošlo.

Přimět majitele k opravě zámečku se snažili památkáři i město. Radnice dokonce ze svého zaplatila studii využití za 100 tisíc korun. Vše zkrachovalo na nezájmu vlastníka, který po několika setkáních přestal úplně komunikovat.

„Už tady není veřejný zájem, ten padl rozhodnutím ministerstva kultury. Tady jiná cesta ze strany města není,“ říká k tomu mluvčí města Markéta Hozová.

„Tady máme autentickou památku s příběhem. Myslím si, že je naprosto absurdní a ostudné, že se má nechat spadnout,“ zlobí se galerista Jan Strnad.

Zámeček u autobusového nádraží byl postaven v roce 1908 a jako sídlo jednoho z klubů Schlaraffie byl výjimečný, protože obvykle si toto sdružení svá sídla pronajímalo nebo upravovalo některé budovy. Ve Schlaraffii se scházela pánská společnost a lépe situované vrstvy. Základními hodnotami, jež tato pánská organizace vyznávala, byly přátelství, umění a humor. Sdružovaly se v ní osobnosti, které se společně zasazovaly o realizaci všeobecně prospěšných projektů a také je finančně podporovaly.

Vyjádření majitele Schlaraffie se České televizi nepodařilo získat. Firma Malina Safety pouze odkázala na kontaktní formulář na webu. Na dotaz dosud nikdo neodpověděl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...