Začíná Signal Festival, poprvé rozzáří areál Pražského hradu

Videomapping na fasádě Arcibiskupského paláce zahájí v pátek Signal Festival. Přehlídka audiovizuálního umění letos nejen ve veřejném prostoru rozmístila přes dvacet světelných děl na dvou trasách. Jedna vede přes historické centrum, druhá přes Hradčany a v premiéře i do areálu Pražského hradu. Zájemci se na Signal Festival mohou vydat do 13. října.

Oblíbenou částí programu Signal Festivalu, který se letos koná už podvanácté, jsou velkoformátové videomappingy. Ty tentokrát přichystali organizátoři dva. Zahajovací show připravil český digitální tvůrce Filip Hodas pro Arcibiskupský palác na Hradčanském náměstí. Pod názvem Eternal Recurrence odvypráví digitální ságu o vzniku a vývoji forem života. Videomapping promění také hlavní budovu Městské knihovny. Projekce The Rhythm of the Ocean přenese diváky do hlubin oceánu díky španělsko-dánskému vizuálnímu duu Desilence.

Trvalé umělecké instalace jsou k vidění vždy od sedmé hodiny večer do půlnoci. Po Praze jich návštěvníci najdou dvaadvacet, sedm z nich je přístupno jen v placené galerijní zóně. „Galerijní zóny začaly proto, že zájem o festival je obrovský, potřebovali jsme dostat instalace do vnitřních prostor, a zároveň jsme nechtěli, aby lidé čekali neuvěřitelně dlouhé fronty,“ vysvětlil ředitel festivalu Martin Pošta. 

Všechna letošní díla jsou rozmístěna po dvou trasách. Pořadatelé doporučují, aby se návštěvníci Signal Festivalu nejlépe mezi jednotlivými zastávkami pohybovali městskou hromadnou dopravou a pěšky.

3 minuty
Události: Signal Festival
Zdroj: ČT24

Hradčanská trasa vede od Hradu do Kunsthalle

Hradčanská trasa začíná v Jízdárně Pražského hradu, kde jihokorejská umělkyně Seohyo vytvořila barevnou projekci složenou z prvků pražské architektury. Následují dvě zastávky v budovách Národní galerie Praha: monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci a interaktivní projekce Michaela Bielického a Kamily B. Richter ve Schwarzenberském paláci. Druhé z děl mohou ovládat sami diváci díky kormidlu uprostřed nádvoří. Lidé se dostanou i do Jižních zahrad Pražského hradu, kde uvidí objekt zrcadlící své okolí od španělského studia SpY.

Trasa je zakončena v galerii Kunsthalle Praha. Zde je k vidění výstava britského uskupení UVA. To je známé například díky spolupráci s hudební skupinou Massive Attack, v Praze rozpohybuje kyvadlo doplněné dynamickými projekcemi.

Centrum nabídne zvuky ledovcové jeskyně i performanci Laterny magiky

Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v centru Prahy. Ve skrytém Barokním refektáři dominikánského kláštera překvapí zvuková instalace Silent Echoes od průkopníka zvukového umění Billa Fontany. K uším návštěvníků dolehnou zvony katedrály Notre Dame a zvuky ledovcové jeskyně ve skalním masivu Dachstein.

Na nádvoří Clam-Gallasova paláce připravila Laterna magika taneční performanci Iron Horse: Fractured od Miřenky Čechové. Diváci se ocitnou v roli cestujících na peróně, kdy jen letmo zachytí příběhy postav, jako by sledovali projíždějící vlak.

10 minut
Ředitel Signal Festivalu Martin Pošta o letošním programu
Zdroj: ČT24

Trasa pražským centrem zahrnuje také například v Centru architektury a městského plánování sérii videí Effets de Soir. Název je zároveň označením pro přírodní jev viditelný za soumraku a za svítání, kdy světla, stíny, teplé a studené tóny přecházejí jeden v druhý. Na plátno tento přechod zkoušeli přenést malíři od Moneta po van Gogha a nyní, inspirován výtvarníky i přírodou, také pomocí nových technologických přístrojů italský umělec Quayola.

„Umělci, kteří chtějí vstoupit na toto pole, musí mít obrovské množství znalostí, jednak kreativních, jednak technologických, potažmo programovacích,“ podotýká k zapojeným tvůrcům Martin Pošta.

Novinkou je Signal Forum

Program Signal Festivalu se letos poprvé rozšiřuje o networkingovou konferenci Signal Forum. Ve spolupráci se slovenským festivalem Sensorium nabídne o víkendu přednášky, workshopy i doprovodné aktivity, které propojí profesionály z oblasti umění, vědy a technologií. Vystoupí mimo jiné řečníci z NASA či CERNu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 9 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...