Warhol - navzdory odporu totalitního režimu

Medzilaborce - Muzeum Moderního umění Andyho Warhola ve slovenských Medzilaborcích slaví dvacáté výročí své existence. Ikona amerického pop-artu činila rozruch po celém světě. Kontroverze budila i v malé rusínské vesnici, ze které pocházeli Warholovy rodiče. Myšlenka založit muzeum nejslavnějšího umělce rusínského původu vznikla ještě za komunismu: navzdory odporu totalitního režimu.

Když jeho bratr John přišel na Slovensko s myšlenkou zřídit v kraji, odkud pocházeli jejich rodiče, první Andyho muzeum na světe, začal boj. Dlouho nebylo jasné, zda se podaří komunistické úředníky přesvědčit. „Kompetentní orgány socialistické kultury zůstaly absolutně nečinné, takže energie a aktivita musely vzejít zdola,“ uvedl fotograf a spoluzakladatel muzea Rudo Prekop.

„Oni se báli Andy Warhola, že to je buržoazní umělec, že tady budeme zavádět kapitalizmus a tak dál… Takže to byla velice komplikovaná situace,“ vysvětluje Michal Cihlář, grafik a spoluzakladatel muzea.

Muzeum Andyho Warhola
Zdroj: ČT24

Rudo Prekop, Michal Cihlář a Michal Bycko tedy začali psát petici a dále přesvědčovali úřady. Dnes o tom vyprávějí v knize. Dotýkají se také vztahu Andyho Warhola k Československu. „Myslím, že ho to vzrušovalo. Ten pocit, že je tady odtud. On sám mluvil o tom, že pochází odnikud. Ale neměl odvahu se sem jet podívat,“ říká Michal Cihlář.

Těžko říct, kdo je na periferii…

Muzeum to ani po svém vzniku nemělo lehké. Problémy s úřady trvaly dokonce i po změně režimu. Jistý čas se říkalo, že Warhola je z periferie nutno přestěhovat do většího města, do Bratislavy či do Košic. „Těžko říct, kdo je na periferii… Mně nejvíc vadí ten deficit - nebo přítomnost mentální periferie - pochopení toho, o co se tu 20 let snažíme,“ zlobí se Michal Bycko, zakladatel muzea Andy Warhola.

Úřady sice neměly pro Warhola vždy pochopení, místní občany si jeho umění ale získalo. Třebaže Andy Warhol kraj svých rodičů nikdy v životě nenavštívil, dnes v regionu nikdo nepochybuje o tom, že zde skutečně má své místo.

Reportáž Ladislava Kerekeše (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 13 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 15 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...