Rok 2000: Vyprávěj o demonstracích proti MMF v Praze

O víkendu v Praze opět „řádili“ demonstranti z Řecka, Španělska, Německa a vyjadřovali svůj nesouhlas s politikou MMF a Světové banky. Tentokrát ale nešlo o demonstranty skutečné, ale jen o kompars. Oblíbený seriál České televize Vyprávěj totiž došel až k roku 2000 a v jednom z příštích dílů připomene bouřlivé protesty proti zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze. Další chystané díly přiblíží třeba události po útoku teroristů z 11. září 2001 nebo katastrofální povodně v Praze o rok později. Pokud máte rádi seriál Vyprávěj, můžete pro něj hlasovat v anketě Týtý.

Na jedné straně bohulibé cíle –  odpouštění dluhů nejchudším zemím světa a otevrání trhů trhů vyspělých zemí. Na druhé straně bojiště mezi odpůrci globalizace a policií, která bankéře chránila. Výsledek: 900 zatčených, stovky raněných a mnohamilionové škody na majetku. Události zářijových dní roku 2000, které vynesly Prahu na titulní strany světových médií, teď znovu osvěží Česká televize prostřednictvím retroseriálu Vyprávěj.

Celý díl seriálu nese název Squat a odvíjí se od zážitků devatenáctiletého Matěje Dvořáka, který se účastní demonstrací společně se svými kamarády squatery. Ti a další tisíce zejména mladých lidí z celého světa přijeli před třinácti lety do Prahy, aby nahlas dali najevo nesouhlas s ekonomickou globalizací. Radikálnější z nich potom zaútočili na policejní jednotky dlažebními kostkami, tyčemi i zápalnými lahvemi, policisté odpovídali slzným plynem, vodními děly a obušky. Jejich protesty v centru Prahy posléze vyvrcholily ničením výloh a zařízení různých institucí na Václavském náměstí a jeho okolí.

Producent Filip Bobiňski naznačuje, jakou cestou se bude odvíjet děj tohoto dílu: „Rok 2000 budeme sledovat optikou Matěje, který je v adolescentním věku, prošel si pro ten věk typickými věcmi od kouření marihuany přes sprejerství až k tomu, že se stal squaterem. Mimojiné se zúčastní protestů proti Mezinárodnímu měnovému fondu, ten je pro mladé lidi podobného smýšlení globálním nepřítelem.“

Polistopadová pocta

Praha byla první postkomunistickou zemí, která hostila vrcholné zasedání MMF a Světové banky. Přispěl k tomu hlavně tehdejší slibný ekonomický vývoj; úspěšný přechod k tržnímu hospodářství, vývoj inflace a nízká nezaměstnanost. Svou roli hrál i prezident Václav Havel, který v úvodu zasedání vrcholné světové bankéře v Praze přivítal. Policie pod vedením tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse nenechala nic náhodě a na první masové protesty odpůrců globalizace se musela dobře připravit.Kongresový palác - pro účely zasedání kompletně zrekonstruovaný - přivítal celkem 15 tisíc oficiálních hostů; mezi nimi 182 ministrů a guvernérů bank. I přes potyčky demonstrantů v ulicích pak většina ohlasů vyzněla pozitivně. Demonstranti sice dali najevo svůj názor, policisté ale zvládli agresi těch nejradikálnějších a průběh zasedání nebyl nijak narušen. Finančníci dokonce výroční konferenci zakončili o den dřív. A to nikoliv kvůli demonstracím, ale proto, že své úkoly vyřešili dřív, než plánovali.

Vyprávěj IV
Zdroj: ČT, ČT24

Vyprávěj dál

Seriál, který kopíruje vývoj českých dějin, rokem 2000 nekončí. Další chystané díly přiblíží prostřednictvím zážitků hlavních hrdinů třeba události po útoku teroristů na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 nebo katastrofální povodně v Praze o rok později. „Platí, že prozatím chceme skončit rokem 2005. Teď si dáme nějakou pauzu, a když se to bude zdát vhodné, zvážili bychom třeba pokračování. Ale to případně až za nějakou dobu, až získáme odstup od aktuálního dění,“ uzavírá tvůrce seriálu Filip Bobiňski.

Vydáno pod