Rekonstrukce Bílého zámku v Hradci po 35 letech skončila

Hradec nad Moravicí - Skončila třetí etapa rekonstrukce Bílého zámku v Hradci nad Moravicí, která trvala pětatřicet let a stála zhruba sto milionů. „Je to historický okamžik. Fotografie ukazují, že v roce 1979 to byla totální ruina bez oken i částí střechy,“ připomenul kastelán Radomír Přibyla. Dnes poprvé provede hosty nablýskaným soukromým knížecím bytem, který by měl odpovídat tomu, jak tam šlechta žila koncem 19. století. Bílý zámek je nejstarší z komplexu, který dále tvoří Červený zámek, Bílá věž a anglický park o rozloze téměř 140 hektarů.

V místě dnešního zámeckého areálu v Hradci nad Moravicí žili lidé už od pravěku. Gotický hrad tam v polovině 13. století založil Přemysl Otakar II. Vystřídalo se tam mnoho panovníků a hrad prošel mnoha přestavbami. V 16. století ho stavitelé proměnili na renesanční zámek. Pro rozšířenou expozici Bílého zámku a poslední část rekonstrukce jsou důležité roky 1778 až 1945, kdy Hradec patřil knížecímu rodu Lichnovských, do jejichž komnat právě vede nová prohlídková trasa.

Klavír, na který hrál Beethoven

Průvodci zavedou návštěvníky do velkého a malého přijímacího salonu, pracovny kněžny, její ložnice a budoáru. „V hudebním pokoji máme klavír, který nechali Lichnovští přivézt z Paříže speciálně pro Ludwiga van Beethovena, který tam v roce 1806 tři měsíce hrál a skládal,“ uvedl kastelán. Prohlídky zahrnují již dříve zpřístupněné historické interiéry - čítárnu, knihovny, jídelnu, rokokový dámský pokoj, společenské sály, lovecký salón, zámeckou kapli, erbovní sál a další.

Koncem 19. století nechali Lichnovští postavit Červený zámek, který odděloval a zároveň chránil historický objekt od městečka. Ještě předtím postavili Bílou věž. Na počátku 20. století zámek také zpřístupnili veřejnosti. Z Hradce se stalo centrum kultury, především hudebního života, o čemž svědčí pobyt Ludwiga van Beethovena, Ferenze Liszta a dalších hudebníků a literátů.

Minulost připomene potomek Lichnovských z Brazílie

Po vzniku Československa stát zámek Lichnovským zkonfiskoval, o čtyři roky později ho otevřel návštěvníkům. Od roku 1979 byl kvůli špatné statice uzavřen a začala postupná rekonstrukce. Návštěvníci se tam vrátili až v roce 1996. Červený zámek slouží kulturním a komerčním účelům.

Spojení s dávnou minulostí zprostředkuje od 8. května v městské galerii výstava potomka knížecího roku Lichnovských Eduarda Lichnowského žijícího v Brazilii. Přiveze obrazy, které vychází z fotografií z bohatého rodového archivu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
10:44Aktualizovánopřed 8 mminutami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...