Polanski chce natočit Dreyfusovu aféru jako špionážní thriller

Paříž - Režisér Roman Polanski se chystá natáčet film o Dreyfusově aféře. Snímek s jednopísmenným názvem D by se měl vrátit k případu francouzského židovského důstojníka Alfreda Dreyfuse, nespravedlivě obviněného na konci 19. století z velezrady.

Scénář k filmu napíše Robert Harris, který s režisérem spolupracoval na jeho snímcích Muž ve stínu a Pianista. Polanski prý nehodlá film natáčet jako historickou fresku, ale spíše v duchu špionážního thrilleru.

„Už dlouho jsem chtěl natočit film o Dreyfusově aféře a udělat ho nikoli jako kostýmní drama, ale jako špionážní film,“ uvedl. „Tímto způsobem je možné ukázat jasnou souvislost mezi tehdejším případem a dnešním světem: Odvěké divadlo pronásledování menšin, paranoidní obavy, tajné vojenské soudy, rozvědky, jež se vymkly kontrole, vládní zatajování skutečnosti a fanatická média,“ vysvětlil.

Dreyfus se v roce 1894 dostal do podezření, že vyzradil vojenská tajemství nepřátelskému Německu a Itálii. Přestože důstojník trval na své nevině, vojenský soud ho bez řádných důkazů odsoudil za velezradu. Aféra pak vyvolala ve Francii vlnu antisemitismu. Přestože se brzy ukázalo, že pravým viníkem byl major Charles Walsin Esterházy, Dreyfus byl plně očištěn až v roce 1906.

Vydáno pod