Odstupující ředitel Národního památkového ústavu rozšířil důvody své rezignace

Praha - Ačkoli odstupující generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie původně uvedl, že hlavním důvodem jeho odchodu z funkce byla nemožnost reorganizace ústavu, nyní se objevilo kontroverznější odůvodnění. Dnešní Lidové noviny přišly s verzí, že Jerie svým odchodem chtěl především uniknout tlaku ministerstva kultury, které ho údajně tlačilo de facto k tunelování památek pod hlavičkou ministerstva kultury. Jerie v červnu nabídl ministrovi kultury Václavu Jehličkovi svou abdikaci ke konci listopadu, úřad bude řídit, dokud nebude jmenován jeho nástupce.

„Byl jsem pod obrovským tlakem. Od března mě nutili, abych porušil zákon způsobem, který se dá označit jako model a la Mlynář,“ prohlásil Jerie.

LN uvádějí, že podle tohoto modelu by ministerstvo kultury vybralo čtyři významné státní zámky, které spravuje NPÚ, a tento nemovitý majetek státu by Jerie svým podpisem vložil do nějakého nově založeného právního subjektu (ministerstvo ho nazývá zájmovým sdružením právnických osob). Tato společnost by pak na obnovu a rozvoj této památky žádala o stamilionové evropské dotace a sama by s nimi hospodařila.

Podle LN se tomu Jerie bránil. Věděl, že pokud by vložil státní nemovitosti do nějaké obchodní společnosti, a ta by zkrachovala, likvidátor by mohl dluhy společnosti umořit prodejem této památky. Zcizením státního majetku by se Jerie dopustil trestného činu a hrozilo by mu vězení. Za pravdu mu daly i analýzy ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, píše list.

„Vůbec nevím, kde na to přišel. Myslím si, že to mohlo vzejít také z toho, že Jerie asi úplně nezvládl to, že nadále nebude vykonávat tuto funkci,“ uvedl náměstek ministra kultury František Mikeš.

Největší spor je kolem obnovy zámku v Litomyšli, části zámků v Telči a Lednici a zámku v Jindřichově Hradci. Měly by být na osm let zapůjčeny a nově využívány. Tyto objekty patří k 19 památkám, mezi něž má být do roku 2013 z evropských strukturálních fondů rozděleno šest až sedm miliard korun.

Jana Vohralíková z ministerstva kultury, která je za tyto projekty zodpovědná, Jerieho argumenty o porušení zákona označila za nesmysl založený na polopravdách. Podle ní Jerie s novou koncepcí nesouhlasí, a proto si vymýšlí různé důvody, aby záležitost zkomplikoval.