Od neděle probíhá festival Khamoro, letos láká i na balkánskou dechovku Fanfare Ciocarlia

Večerním koncertem začíná v neděli v Praze 21. ročník festivalu romské kultury Khamoro, který potrvá celý týden. Hlavní letošní hvězdou je balkánská dechovka Fanfare Ciocarlia z Rumunska, která vystoupí v pátek a v sobotu. Vedle tradiční romské muziky nabídne týdenní festival i jazzovou hudbu, divadelní představení či výstavy. V pátek pak projde centrem města tradiční průvod účinkujících v kostýmech.

Podle pořadatelů z organizace Slovo 21 představuje Khamoro největší romský festival na světě. V neděli ho v Kasárnách Karlín zahájí koncert, na kterém vystoupí domácí kapely Gipsy Suno a Lače Manuša spolu se slovenskou romskou skupinou Igor Kmeťo & Band. Vstup na koncerty je zdarma.

V pondělí a úterý se konají jazzové koncerty. Středeční večer vyplní divadelní představení. Ve čtvrtek a v pátek pak vystoupí soubory, které hrají tradiční muziku. Přehlídka vyvrcholí v sobotu večer galakoncertem. Bližší informace o programu jsou na stránkách ww.khamoro.cz.

Hlavní hvězdou letošní přehlídky bude rumunská dechovka Fanfare Ciocarlia, což jsou muzikanti pocházející z jedné rumunské vesnice. V roce 1996 je však objevil německý hudební nadšenec a v krátké době si kapela získala fanoušky po celé Evropě, ale i v Americe či Austrálii. Celkem už natočili deset alb a na Khamoru vystoupí s dalšími formacemi na dvou společných koncertech.

Na festivalu nebude chybět ani tradiční průvod účinkujících centrem hlavního města, který se uskuteční v pátek. Jeho účastníci vyrazí v poledne za zvuků romské hudby z Václavského náměstí na Staroměstské náměstí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Láska, sex a draci. Populární romantasy mění představy o romantice

Něco magie, fantastických světů, epických bitev, romantických citů i erotické vášně je literární směs, která ke knize připoutá miliony čtenářů (nebo spíše čtenářek) po celém světě. Subžánr romantasy nabral v uplynulých letech i díky sociálním sítím na popularitě, která neklesá. A proměnil vnímání romantické literatury jako takové.
před 3 hhodinami

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 9 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 22 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025
Načítání...