Mikoláš Aleš, člověk a umělec s velkým morálním kreditem

Praha - Představit klasika české výtvarné kultury Mikoláše Alše (1852 až 2007) zbaveného ideologických nánosů chce výstava v Jízdárně Pražského hradu. Přehlídka patří k těm, na kterých Správa Pražského hradu spolupracuje s Národní galerií v Praze. V jízdárně, kam se Alšovo dílo vrací po třech desetiletích, potrvá do 20. dubna.

Poslední velká výstava Alšova díla na Hradě byla v roce 1979. Na stejném místě se v roce 1952 konala jubilejní výstava ke stému výročí umělcova narození. Alšova výstava uprostřed období normalizace byla demonstrací kulturní kontinuity a proběhla za obrovského zájmu veřejnosti, připomíná kurátor výstavy a ředitel Sbírky kresby a grafiky NG Ondřej Chrobák.

Oslava Alšova jubilea v roce 1952 byla podle něj manifestací normativní kulturní politiky prosazované stalinskou nomenklaturou. Alšův příklad platil za závaznou normu doktríny socialistického realismu. Přijímání Alšova díla zůstává dodnes v mnoha ohledech v zajetí předchozích účelových interpretací, zatížené mnoha významy, které primárně s podstatou umělcovy tvorby nesouvisejí.

Současnou výstavu kurátor připravoval s vědomím všech obtíží a souvislostí, jež provázely přijetí Alšova díla v průběhu 20. století i díky oběma zmíněným výstavám. Expozice se snaží přežitých ideologických nánosů zbavit.

Chrobák připomněl, že Aleš byl ve své době jedním z nejvýraznějších autorů své generace, byl ale respektován také pro své názory, pro své spory s tehdejším establishmentem.

K Alšovi se postupně přihlásili například mladí secesionisté ze spolku Mánes, umělci modernistické Skupiny výtvarných umělců, část Umělecké besedy nebo členové tvůrčí skupiny Máj 57. Alšův odkaz byl různými způsoby znovu aktualizován v době vzniku samostatného Československa, koncem 30. let při sílící nacistické hrozbě, za protektorátu, v letech poválečné rekonstrukce, stejně jako národně konzervativním proudem socialistického realismu.

Pro současné umělce je podle kurátora však Alšovo dílo již jen málo inspirativní. Aleš není ale ani předmětem příliš velkého zájmu sběratelů, na aukcích se dnes objevuje jen málo, většinou přitom jde jen o kresby, jež mají spíše etnografický význam.

Podle Chrobáka je Aleš v povědomí široké veřejnosti jakýmsi symbolem v kolektivní představivosti a v tomto ohledu jej s rezervou srovnává s Josefem Ladou. Lada podle něj někdy i Alšovy výjevy symbolizující třeba vesnickou idylu v představách lidí nahradil. Lada je dnes často předmětem zájmu obchodníků, Chrobák připomněl experiment s brambůrkami, jejichž obal dnes zdobí ladovské obrázky; výrobce zkoušel právě i Alšovy ilustrace, ale mezi kupujícími se „nechytly“.

Chrobák pracuje v Národní galerii sedm let, výstavu o Mikoláši Alši připravoval přes rok. Její konečná podoba je však v mnoha aspektech jiná, než zamýšlel. Kurátor proto galerii opouští, situaci ale nechce komentovat.

  • Z výstavy v Jízdárně Pražského hradu autor: ČTK, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/21/2041.jpg
  • Na výstavě v Jízdárně Pražského hradu je instalován i Alšův ateliér autor: ČTK, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/21/2042.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mimina lezou po Žižkovské věži už čtvrtstoletí. Nemají být roztomilá

Váží přes tři sta kilo, místo obličeje mají čárový kód a udrží se na svislé ploše. Na žižkovské televizní věži v Praze se černá laminátová mimina v nadživotní velikosti poprvé objevila 29. května 2000. Nejprve dočasně, nakonec pro velký úspěch nastálo. „Kdyby náhodou došlo k tomu, že sem Rusové pošlou atomovou bombu, tak věž asi půjde do kopru, ale mimina vydrží nekonečně,“ prohlásil jejich „otec“ David Černý v 90’ ČT24 moderované Jiřím Václavkem.
před 3 hhodinami

Ve Zlíně se promítají filmy pro děti a mládež z padesáti zemí

Ve Zlíně začal filmový festival pro děti a mládež. Téměř tři sta snímků z padesáti zemí světa se bude promítat do 4. června. Vítězné tituly Zlín Film Festivalu si odnesou Zlatý střevíček, cena za mimořádný přínos patří trikovému mistrovi Borisi Masníkovi a herečce Simoně Stašové.
před 8 hhodinami

Do Česka míří film, jemuž se v Cannes tleskalo 19 minut

Mezigenerační trauma jedné umělecky založené rodiny zvedlo publikum canneského festivalu na nohy na devatenáct minut vyplněných potleskem. Pro české distributory i to může být posvěcením šťastné ruky. Filmy totiž někdy nakupují už roky před premiérou, kdy nemají k dispozici ani scénář, což může přinést obchodní riziko. Jindy vybírají přímo na festivalu.
před 9 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 13 hhodinami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
včera v 17:26

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
včera v 11:10

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025
Načítání...