Mezinárodní den hudby – mezinárodní ostuda

Praha – 21. červen byl v roce 1982 vyhlášen ministrem kultury Francie Jacque Langem za den hudby. Byl pojat jako hudební happening, jehož hlavní scénou jsou městské ulice, náměstí, parky, zahrady a další veřejnosti volně přístupné prostory. Z tohoto důvodu byl pro svátek muzikantů také vybrán první letní den. I Česká republika se k oslavám hudby hlásí, ovšem většinou jen symbolicky. Neohlášená veřejná představení nejsou totiž vítaná a netolerují se ani v den, kdy údajně povolení nejsou třeba.

Na 21. června připravila náročný happeningový projekt Claudie Bossová se svou vídeňskou skupinou Theaterecombinat. V 16.30 se dostavil pohyblivý orchestr osmnácti sirén na devíti automobilech na Václavské náměstí, kde měl být zahájen unikátní městský koncert. Jeho hlavní část pak měla proběhnout od 17.10 do 18 hodin na prázdném Čechově mostě.

Záměrem autorky bylo podle jejích slov „zastavení života ve městě a zaposlouchání se do jeho zvuků“. Proti projektu s názvem Stalinovy slzy zakročila policie a performaci zastavila, žádajíc povolení. „Struktura celého představení byla úplně zničená. To, na čem jsme všichni pracovali, je pryč. Je to všechno načasované, a pokud se nestihne v danou chvíli odjet, tak pak hudba nebude navazovat a vlastně už to neklapne dál,“ zoufale komentovala situaci režisérka Bosseová.

4 minuty
Reportáž Terezy Radvákové a Ondřeje Moravce
Zdroj: ČT24

Pohyblivý orchestr vytvořený speciálně pro mezinárodní výstavu Pražské quadriennale své vystoupení bez povolení nemohl uskutečnit. Proti takto striktním nařízením protestovali v rámci oslav hudby i umělci na Kampě. Nelíbí se jim, že mají v centru Prahy jen minimální počet míst, kde mohou bez problémů hrát. Získat povolení je navíc podle nich těžké a zdlouhavé. Policie totiž nerozlišuje žebráky od muzikantů. Problémy mají i cizinci, kteří na povolení nemají nárok vůbec. Minulý týden tak policie překvapila brazilskou taneční skupinu na Václavském náměstí, když jejich vystoupení zrušila.

A tak svátek hudby proběhl v pražských ulicích víceméně potichu, jen policie vyprovokovala hlasitější reakce. Na město hudby, které kdysi i Mozartovi rozumělo, nyní jen tiše přihlížejí obrovská písmena z míst bývalého Stalinova pomníku, která zbyla po projektu Claudie Bossové. Nápis THE TEARS OF STALIN měl evokovat atmosféru plnou slibů a očekávání společnosti po revoluci v roce 1989. Zdá se, že Stalinovo dědictví trvá. Písmena zůstanou na Letné až do neděle, kdy končí Pražské quadriennale.

  • Protest proti vyhlášce o pouličním hraní autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2660/265902.jpg
  • Policie přerušila vystoupení brazilských tanečníků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2660/265905.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
před 17 hhodinami

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...