Kniha Goethe v Mariánských Lázních je příběhem o lásce a stárnutí

4 minuty
Vratislav Maňák o knize Goethe v Mariánských Lázních
Zdroj: ČT24

Pozdní lásky k mladšímu protějšku jsou tím, co propojuje dva významné zástupce literatury – německého klasika Johanna Wolfganga Goetheho a novelu Smrt v Benátkách od Thomase Manna. Tato podobnost přivedla spisovatele a také editora Událostí v kultuře České televize Vratislava Maňáka k námětu knihy Goethe v Mariánských Lázních.

Novelu Smrt v Benátkách napsal německý prozaik Mann na konci dvacátých let minulého století. Hrdinou je spisovatel Gustav von Aschenbach, jehož při pobytu v italském přímořském městě okouzlí čtrnáctiletý Tadeáš. Johan Wolfgang Goethe svou pozdní múzu potkal o století dříve v Mariánských Lázních, kde tehdy sedmdesátiletý literát pobýval. Ulrice von Levetzowové, jíž se dvořil, bylo sedmnáct.

Maňákova kniha skutečného a fiktivního spisovatele svedla dohromady. Souvislost obou příběhů ještě prohlubuje, že Thomas Mann chtěl původně obsadit svou novelu jinými postavami a vydat ji právě pod názvem Goethe v Mariánských Lázních.

Žánrový hybrid o velké lásce

„Goethe a Ulrika von Levetzow, to je velká láska, spojená navíc českou krajinou. My si obvykle česko-německou relaci asociujeme s mocí, politickou, v minulosti vojenskou, a tady má česko-německá vazba úplně jiné souvislosti. Mluvíme o lásce nejslavnějšího německého autora v českých kulisách,“ vysvětluje autor nové knihy.

A ztotožnit se mohou také s obecnějším tématem, jímž je vyrovnání s vlastním stárnutím. „Zamilovali se nikoliv do konkrétních osob, ale do mládí jako do něčeho, co jim uniká, o čem si člověk v lázních o to víc uvědomuje, že mu může unikat,“ míní spisovatel.

Svůj text označuje za žánrový hybrid. Podtitul knihy zní: récit pro Thomase Manna. „Jde o specifický žánr, který má francouzskou tradici. Je v něm výrazně posílena role autora, který promlouvá, komentuje situaci, o níž zároveň vypráví. Kombinuji esej, historickou faktografickou prózu a klasickou beletrii,“ upřesnil Maňák. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 13 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 19 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 19 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 20 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 23 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
3. 4. 2025

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
3. 4. 2025
Načítání...