Kanadská koncertní hala jede na „zelenou" a inspiruje eko architekty

Ekologická koncertní hala (zdroj: ČT24)

Javorové obložení, gumová izolace nebo speciální větrání koncertních sedaček. Sál symfonického orchestru z Montrealu byl otevřen před čtyřmi lety, hala se však stává inspirací pro další ekologické projekty teprve teď. Stavební techniky šetrné k životnímu prostředí koncertní hale vynesly certifikát v oblasti environmentálního designu.

Domov symfonického orchestru měl už od začátku vysoké ambice. „Zelený“ projekt je nakonec do puntíku naplnil. Koncertní hala je obložena dřevem ze 190 javorů z lesů s trvale obnovitelnou výsadbou. Svou funkci plní na výbornou také gumová izolace, která nepropustí ven jedinou notu - a to přímo pod budovou vede jedna z linek metra.

Sál se sám přizpůsobí poslechu hudby. Podmínky k poslechu jakékoliv muziky jsou optimální všude a nezáleží tedy na tom, kde divák sedí, tvrdí provozovatelé. Důraz byl kladen také na komfort příchozích. Na návštěvníky čeká přes dva tisíce sedaček, přičemž každá z nich má svůj vlastní větrací systém, takže není potřeba cirkulace vzduchu v celé koncertní hale.

A není to jen o samotném místě, kde hraje na 120 muzikantů. Obrovské prosklené foyer naplno využívá přirozeného světla a strop zdobí hliníková imitace zvukových vln. Raritou je také Salon pocty, který skýtá na 1400 metrů čtverečních troj a dvojvrstvých skleněných tabulí, které zajišťují akustiku.

Kanaďané nabízí i virtuální prohlídku pro ty, kteří se do sálu nedostanou, nebo si naopak chtějí ověřit správný výběr sedaček. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
před 3 hhodinami

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
před 21 hhodinami

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
Načítání...