Kalamita se vrací do kin. Diváci se smáli kritice v Rudém právu, vzpomíná Polívka

8 minut
90′ ČT24: Bolek Polívka o filmu Kalamita
Zdroj: ČT24

Po více než čtyřiceti letech se díky digitálnímu zrestaurování vrací do kin snímek Kalamita. Filmovou moralitu natočila v normalizačním Československu Věra Chytilová a nabídla v ní Bolku Polívkovi jeho první hlavní roli. Herec v pořadu 90' ČT24 zavzpomínal, že se mu na Kalamitě líbilo určité „odbojářství“.

Tehdy třicátník Bolek Polívka ztvárnil mladíka Honzu, který nastoupí u dráhy, aby si místo vysokoškolských studií našel pořádnou práci a stal se strojvůdcem. Během prvních týdnů „opravdového života“ je vystaven menším osobním kalamitám prakticky s každým, koho potká, ať už jsou to ženy, nebo ne úplně funkční systém.

Kalamitou skončí i jeho iniciační zkouška, když při první samostatné jízdě jeho vlak zasype lavina. V uzavřeném vagonu se lidské slabosti projeví silněji než v běžných situacích.

„Neustálá touha po tom, být autentický a být svobodný, což v tehdejších podmínkách vůbec nebylo jednoduché, být pochybující, to by mělo v člověku aspoň trošku zůstat,“ shrnuje Polívka přesah filmu do současné doby.

Restaurovaný film Kalamita
Zdroj: NFA

Scénář pro cenzory

Kalamitu natočila Věra Chytilová na konci sedmdesátých let, kdy se po vynucené pauze mohla vrátit na Barrandov. Divácký zájem o podobenství o morální apatii normalizované společnosti byl natolik velký, že v Praze bylo promítání filmu dokonce zakázáno.

„V Rudém právu vyšla kritika, že to není naše realita, že z toho děláme karikaturu našeho života. A vím, že lidé stáli frontu před kinem, podávali si to Rudé právo, smáli se, tou kritikou se fronta ještě zvětšovala,“ podotýká Polívka.

Snímek vznikal pod dohledem cenzury, podle Polívky si ale Chytilová dovedla Kalamitu vybojovat. „Když za mnou přišla se scénářem, říkal jsem, že v tom nebudu hrát, že je to příšerná socialistická ubohost, a ona říká: ‚To ne, ten scénář je jen proto, aby to oni schválili, potom si budeme moct dělat, co chceme!‘. To se mi líbilo, že tam bylo ukryto jakési ‚odbojářství‘,“ vzpomíná. 

Dagmar Bláhová si ve filmu Kalamita také zahrála
Zdroj: NFA

Natáčení Kalamity přerušovala také chřipková epidemie i problémy s počasím, Chytilová volný čas využila k dokončení další filmové morality – Panelstory aneb Jak se rodí sídliště. Prostřednictvím mozaiky osudů obyvatel pražského Jižního Města kriticky portrétovala sociologická témata.

Premiéru měla restaurovaná Kalamita v půlce ledna na pražské přehlídce KVIFF Classics věnované návratům filmových legend. Od 23. ledna snímek promítají i další kina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 6 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 13 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...