Jagellonci ožívají s kutnohorskou výstavou

Kutná Hora – Snaha přiblížit slavnou dynastii Jagellonců v mezinárodním kontextu vyústila do uspořádání výstavy Europa Jagellonica. Exhibice se bude až do září konat v galerii gotické Kutné Hory a představí kresby, grafiky, reliéfy a další předměty i památky spjaté s pozdním středověkem a raným novověkem.

Výstava je rozdělená do tří částí. První se zabývá členy Jagellonské dynastie, studuje jejich životy a mapuje jejich působení v rámci kralování. Druhá část se věnuje všem zemím, kterým Jagellonci ve 14. a 15. století vládli - pozornost tedy strhuje na Uhry, Litvu, Česko a Polsko. Do třetice výstava reflektuje vybrané fenomény, jež nějakým způsobem ovlivnily kulturu tehdejší doby. K dispozici je zhruba tři sta exponátů. 

Do akce se zapojí nejen Galerie Středočeského kraje Jezuitská kolej, ale rovnou celá Kutná Hora. „Na jedinou vstupenku budou moci návštěvníci navštívit dalších dvanáct lokalit,“ vysvětlil autor výstavy Jiří Fajt. Výstava zasahuje ale do celé republiky, takže se na ní podílejí i další města – ať už tematickými přednáškami či koncerty. 

Jagellonská dynastie vládla v letech 1386–1572 a její kořeny historici hledají až v Litvě. V roce 1386 se stal Vladislav Jagello polským králem a započal tedy téměř dvě století mocenské nadvlády. 

Příslušníci slavného rodu spravovali v postavení vévodů rozsáhlá území Baltu, Jaderského a Černého moře. Bez nadsázky se tedy stali pány středovýchodní Evropy. Mezi nejznámější české vládce patřil Vladislav II. Jagellonský se synem Ludvíkem. 

Dvory v Krakově a Budíně ve své době podporovaly výtvarné umění a reprezentovaly kulturní centra a vzdělání v době humanismu. 

Europa Jagellonica se ale v Česku neohřeje příliš dlouho. Jde totiž o putovní záležitost, tudíž se na podzim převeze do polské Varšavy a následně do německého Berlína.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
před 21 hhodinami

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...