Hobit je natočen, do českých kin půjde v prosinci

Los Angeles - Režisér Peter Jackson dotočil očekávané filmové zpracování románu J.R.R. Tolkiena Hobit, který se odehrává ve fiktivní Středozemi stejně jako román Pán prstenů. Jeho filmové zpracování přineslo Jacksonovi řadu ocenění. Filmová trilogie Pán prstenů patří k nejnákladnějším i nejvýdělečnějším filmům historie a režisér si od dvoudílného Hobita slibuje podobný úspěch.

„Dokázali jsme to!“ napsal na sociální síti Facebook Jackson po poslední klapce filmu. Natáčení obou dílů Hobita trvalo celkem 266 dní a nyní tvůrci zamíří do střižny. Od března loňského roku, kdy komplikované natáčení Hobita začalo, láká režisér Peter Jackson na svůj další velkofilm prostřednictvím internetového blogu, kde nechává fanoušky pravidelně nahlížet do zákulisí.

První díl nazvaný Hobit: Neočekávaná cesta se v českých kinech objeví 13. prosince letošního roku. Druhý díl nazvaný Hobbit: There and Back Again budou moci diváci vidět nejspíš přesně o rok později, tedy 13. prosince 2013. Film zatím nemá český název, ale lze jej přeložit jako Hobit: Tam a zase zpátky. Světová premiéra prvního dílu se podle internetového serveru IMDB uskuteční již 28. listopadu letošního roku na Novém Zélandu.

Reportáž Lucie Klímové (zdroj: ČT24)

Hobit se odehrává šedesát let před dějem Pána prstenů. V jeskyních pod horami nalezne Bilbo Pytlík Prsten moci, který o desítky let později rozhodne o osudech Středozemě. Oba díly natočil Jackson v digitálním 3D s nejnovějšími kamerami a stereo technologiemi.

V roce 2003 získal Jacksonův poslední díl trilogie Návrat krále ocenění ve všech jedenácti oscarových kategoriích, včetně nejlepšího filmu, jako vůbec první fantasy. Celá trilogie získala dohromady 17 Oscarů ze 30 nominací. Všechny tři díly byly oceněny za speciální efekty. Celosvětově trilogie vydělala tři miliardy dolarů.