Grand designéři roku 2020: Jsme zahlceni věcmi, proč kupovat nové?

3 minuty
Herrmann & Coufal: Je důležité pořád zkoušet nové věci
Zdroj: ČT24

„Záleží na správných hodnotách, které má člověk nastaveny. Pak je úplně jedno, jak to vypadá nebo jak to funguje,“ myslí si o designu vítězové soutěže Czech Grand Design za rok 2020. Někdejší spolužáci z UMPRUM Eduard Herrmann a Matěj Coufal zaujali svítidly a nábytkem, vítají ale rozmanitost zakázek. Hlavně nezakrnět, říkají.

Designérské studio Herrmann & Coufal založili ocenění tvůrci ještě při studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. „Na začátku bylo jedno společné školní zadání… a pivo,“ píší na svém webu.

Jednoduše nezakrnět

Jejich portfolio zahrnuje zejména produktový design, ale svými projekty zasáhli i do městského veřejného prostoru a zapojili se do konceptuálních uměleckých instalací.
„Pro nás je to ‚fresh‘. Osvěžuje nám mozek, že pořád děláme něco jiného. A navíc takovým přepinkáváním získáváme různé typy zkušeností a právě jejich kombinace může vyvíjet nové impulsy, inovace,“ nepochybuje Herrmann.

„Jednoduše se dá říct – nezakrnět,“ dodává Coufal. „Kdyby malíř maloval jenom portréty, nejspíš by zůstal na jednom bodě. Určitě by byl v portrétech dokonalý, ale přece jen je lepší zkoušet pořád nové perspektivy a experimentovat se vším.“

Svítidla Capsule pro značku Lucis (Herrmann & Coufal)
Zdroj: Czech Grand Design

Porotu cen Czech Grand Design zaujali ze své loňské tvorby skříňkou Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO, minimalistickým svítidlem Capsule pro firmu Lucies a také kolekcí svítidel, která vznikla pro řetězec Hornbach. Polohovatelné lampy z prefabrikovaných součástek jsou založeny na principu DIY, tedy „udělej si sám“. Kdo si je zakoupí, musí si je sestavit.

Raději vyrobit než koupit

„Lidé mají radši věci, které si sami udělali, než tu, kterou si koupili hotovou. A ten vztah se tvoří právě tím, že tu věc přizpůsobili sobě nebo si ji vyrobili,“ myslí si Coufal. Dodává, že jejich duo vytvořilo na základě této idey svítidla, ale vztahuje se vlastně k celé jejich tvorbě.

„Jsme zahlceni věcmi, proč kupovat pořád nové a nové? Nestačilo by jen vážit si těch pár věcí, co opravdu potřebujeme? Pořád se dostáváme k těmto otázkám. Ten projekt není jenom o těch třech věcech, za které jsme byli oceněni, ale pro nás je to o těchto myšlenkách,“ upozorňuje.

Ze studia Herrmann & Coufal tak pochází třeba i městský mobiliář vyrobený z nepotřeného materiálu. Lavičku s patentovaným systémem na uchycení dřevěných lamel je možné přeskládat do různých tvarů. Modulární systém navrhly ve spolupráci s hlavním designérem značky Mmcité Davidem Karáskem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...