Filmová upoutávka týdne: Bělovlasý Hanks zachraňuje letadlo

Clint Eastwood zůstává u životopisného filmu. Námětem jeho nového filmu se stala sedm let stará událost, při níž dopravní letadlo nedoletělo do Severní Karolíny, jak bylo v plánu, ale skončilo na řece Hudson v New Yorku. I když se pilotovi podařilo zachránit spoustu životů, musel nakonec čelit vyšetřování. Postavu kapitána Chesleyho Sullenbergera, který tehdy seděl za kniplem, ztvárnil Tom Hanks. S bílými vlasy se představuje v první filmové ukázce.

Americká média hovořila v lednu 2009 o zázraku na Hudsonu. Airbus A-320 společnosti US Airways měl totiž nehodu, při níž mu vysadily oba dva motory. Kapitán Chesley Sullenberger zvolil jako řešení situace nouzové přistání na hladině řeky Hudson, aby předešel kolizi v zastavěné městské oblasti, která by nejspíš měla katastrofální následky. Za své jednání, kterým zachránil mnoho životů, si vysloužil ocenění z řad předních politiků včetně současného a bývalého amerického prezidenta a amerického parlamentu.

Před rokem Clint Eastwood oznámil, že právě příběh kapitána přezdívaného zkráceně „Sully“ bude dalším příspěvkem v řadě životopisných filmů, které jsou poslední dekádu jeho doménou. Zajímal se o události druhé světové války (dvojfilm Dopisy z Iwo Jimy a Vlajky našich otců), portréty známých osobností (Invictus: Neporažený, J. Edgar) i příběhy obyčejných lidí v krizových situacích (Výměna, Americký sniper). Právě do poslední kategorie se zařadí snímek Sully: Zázrak na řece Hudson, které do kin přijde v září letošního roku.

Tom Hanks a Clint Eastwood
Zdroj: Warner Bros.

V jádru příběhu přitom nebude samotná záchrana letadla, jehož vyústění je známé, ale spíš události, které následovaly, včetně vyšetřování, které by mohlo auru hrdiny značně zkalit. Hlavní roli kapitána „Sullyho“ obsadil Tom Hanks, kterého vizážisté přiblížili bělovlasému předobrazu skutečného pilota.

Co ještě stojí za pozorost z budoucích filmů

Terrence Malick, autor poetických a filozofických dramat jako Strom života nebo Nový svět, připravil dokument o vesmíru a životu. Vypráví Brad Pitt.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
10:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 5 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 7 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...