ČT nabídne netradiční portrét Jana Balabána

Ostrava – Spisovatel Jan Balabán byl muž s rozjitřenou duší a vnímavý pozorovatel lidských osudů. Žil slovem, které pro něj bylo obrazem života. Autor knihy desetiletí a nositel ceny Magnesia Litera zemřel nedávno ve věku nedožitých 49 let. Dokument Petry Všelichové o předním českém prozaikovi uvede Česká televize 29. prosince na programu ČT2 ve 21:30 hodin.

Netradiční portrét vystavěný skrze spisovatele samotného akcentuje vlastnosti a postoje, které jej charakterizovaly. Především je zmiňována literatura, tak jak ji vnímal, jako sdělení a zároveň propojení se čtenáři nebo posluchači. Kniha je pro Balabána záznamem lidského osudu v okamžiku, kdy je zranitelný a kdy hledá cestu ven z pocitu marnosti po prohře. Zároveň je pro něj společně odžitým prožitkem. Měl rád autorská čtení, setkání, kdy se s posluchači cítil být na společné vlně.

Dokument reflektuje osobu spisovatele, jeho rodinné zázemí, kořeny, vlivy evangelické víry, studia, přátelství nebo výtvarného umění. „Chtěl bych, aby osobnost Jana Balabána byla zaznamenána nejen ve vzpomínkách jeho přátel a kolegů. Proto vznikl film, který je složen čistě z toho, co a jak řekl,“ uvedl Čestmír Kopecký, jenž se podílel na produkci snímku.

4 minuty
Rozhovor s Petrou Všelichovou
Zdroj: ČT24

Jan Balabán zemřel nečekaně 23. dubna 2010 ve 49 letech. Nejčastějším a nejoceňovanějším žánrem ostravského solitéra byla existenciální povídka a často byl označován za autora, který píše o ztroskotancích a o zoufalých existencích v mezních životních situacích. Sám to ale odmítal s tím, že smrt a bolest je jedno ze základních paradigmat, jež činí život smysluplným.

Zanechal po sobě osm knih, sloupky v časopisech a další literární práce. Zůstaly ale i záznamy televizních a rozhlasových rozhovorů a autorských čtení, filmové a zvukové záznamy úvodních slov na vernisážích. „Stačí si ho přečíst, stačí ho poslouchat, a je nasnadě natočit dokument o tak zajímavém člověku. Myslím, že ty jeho knížky jsou opravdové,“ podotýká scenáristka a režisérka dokumentu Petra Všelichová.

Prozaik, publicista a překladatel Jan Balabán se narodil 29. ledna 1961 v Šumperku na Olomoucku, většinu života strávil v Ostravě. Na olomoucké univerzitě vystudoval český a anglický jazyk. Po ukončení studia pracoval jako překladatel ve Vítkovických železárnách, později jako překladatel na volné noze. Od roku 2007 pravidelně přispíval do časopisu Respekt.

Jeho kniha povídek Možná že odcházíme získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera v kategorii próza. O rok dříve byla v anketě Lidových novin prohlášena knihou roku, zároveň byla nominována na Státní cenu za literaturu. Mezi jeho další povídkové knihy patří Středověk (1995), Boží lano (1998), Prázdniny (1998) a Jsme tady (2006). Je také autorem románu Kudy šel anděl (2003), vytvořil komiks Srdce draka (2001). Těsně před smrtí dokončil svou poslední knihu Zeptej se táty.

Dokument Petry Všelichové o Janu Balabánovi bude mít premiéru na veřejné projekci v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia 20. prosince. Do vysílání jej zařadí i Česká televize. Na televizní obrazovky ostravský autor vstoupí na programu ČT2 29. prosince ve 21:30.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
včera v 09:00

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...