Čistý humor bez vtipu. Nepraš a Steklík opět spolu

Praha - Tvorbu legendární umělecké dvojice a ředitelů Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu představuje výstava v pražském Topičově salonu. Dvě výrazné umělecké osobnosti a zároveň dva životní přátelé Karel Nepraš a Jan Steklík se dvanáct let po Neprašově smrti symbolicky znovu setkávají.

2 minuty
Výstava Karla Nepraše a Jana Steklíka
Zdroj: ČT24

Kurátoři Ilona Víchová a Ludvík Ševeček společnou přehlídku prací Karla Nepraše (1932 až 2002) a pětasedmdesátiletého Jana Steklíka nazvali Navzájem. Hostem výstavy se na pozvání Steklíka stala i německá umělkyně Annegret Heinlová (1946), jež s oběma umělci na přelomu století často vystavovala a představila jejich tvorbu v Německu.

Nedopalky, účtenky, pivní tácky

Poprvé se Steklík a Nepraš setkali v roce 1960 v ateliéru Jana Koblasy. Již v té době se kolem nich formovalo nekonvenční umělecké hnutí. Samotná Křížovnická škola čistého humoru bez vtipu vznikla patrně v roce 1963, na jednom z pravidelných sezení zakládajících členů v někdejší hospodě U Křížovníků v Praze.

Karel Nepraš a Jan Steklík
Zdroj: Igor Šefr/ČTK

Kromě výtvarníků (Naděžda Plíšková, Zbyšek Sion, Otakar Slavík, Rudolf Němec, Aleš Lamr) se tam pravidelně scházeli i teoretici (Jan Kříž, Eugen Brikcius, Vladimír Borecký, Ivan Martin Jirous, Věra Jirousová, Josef Kroutvor) i příslušníci undergroundu. Aktivity Křížovníků se vesměs odvíjely v netradičních prostředích, především v hospodách. „Seděli v restauračních zařízeních, kde čerpali inspiraci, takže v některých papírech Honzy Steklíka můžeme nacházet nedopalky, účtenky nebo pivní tácky,“ říká kurátorka Ilona Víchová. Scházeli se však také na cestách přírodou nebo k památkám.

Ono se to dělá nějak samo

Z tvorby Karla Nepraše jsou nejznámější jeho plastiky, nejčastěji figurativní, z nichž na diváky srší ironie a sarkasmus. Na současné výstavě je doplňují také práce z posledního roku umělcova života, intimnější kompozice z drátů. Tvorba Jana Steklíka měla blízko k informelu, vytvářel také křehké kresebné kompozice s prvky koláže, s propalovanými místy a nedopalky cigaret, s natrháváním papíru nebo kresebnými texturami. Na výstavě je doplňuje třeba fotodokumentace jedné z landartových akcí nebo soubor maleb.

„Honza, a to je na něm hezký, i když je ješita starej, tak se netlačí za každou cenu tak dopředu, dělá si to své pro sebe,“ říkal o Steklíkovi Nepraš. „Já tomu fakt ani nerozumím, proč to vůbec dělám, ono se to dělá nějak samo, já jenom pohybuju rukou,“ říkal o svém díle sám Steklík. Na výstavě je k vidění také jeho portrét Nepraše, který vytvořil pět let po přítelově smrti. Na Neprašův oblíbený materiál trubky jako by nasadil své brýle. Dva přátelé zůstávají i dnes spoluřediteli jedné vynikající výtvarné grotesky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 11 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...