Černý i bílý Vladimír Páral

Praha - Spisovatel Vladimír Páral patří k čtenářsky nejúspěšnějším českým literátům posledního půlstoletí. Autor zhruba dvaceti knih, z nichž nejznámější jsou Soukromá vichřice, Milenci a vrazi či Profesionální žena, prodal přes tři miliony výtisků. Řada z jeho románů byla úspěšně zfilmována nebo převedena do divadelní podoby. Držitel ceny za celoživotní přínos české literatuře z roku 2010 se narodil 10. srpna 1932.

Páral se narodil v Praze v rodině důstojníka generálního štábu, dětství prožil v Brně. Po maturitě šel studovat chemii, nejprve v Brně, poté přestoupil do Pardubic. Až do roku 1967 pracoval v různých chemičkách především na Ústecku a Liberecku, naposledy v Ústí nad Labem. Zkušenost z průmyslových podniků socialistického Československa se poté stala jedním z hlavních témat jeho díla, průmyslové Ústí je dějištěm řady jeho knih.

Literárně debutoval v roce 1962 pod pseudonymem Jan Laban humoreskou na pokračování Šest pekelných nocí, kterou publikoval v deníku Průboj. Výchozí text knihy, Příběh stříbrného zapalovače, Páral dle svých slov nejprve doručil nakladatelství Mladá fronta, kde mu redaktorka prý nekompromisně sdělila: „Šlo by to, ale napište to úplně jinak.“ A to mělo na jeho autorský rukopis zásadní vliv. K jeho práci v té době patřilo sledovat chemické časopisy a referátová periodika, jejichž stručností se nechal inspirovat: "Přepsal jsem Příběh stříbrného zapalovače tímto způsobem technických časopisů, a tak vznikl takzvaný technologický styl psaní."

V roce 1964 vydal knihu Veletrh splněných přání (s podtitulem Příběh pokleslé aktivity), která měla velký úspěch u čtenářů i kritiky. Páral se stal hvězdou české literatury a každá jeho novinka byla netrpělivě očekávána. Náměty čerpal ze zkušeností s ubytovnami a podnájmy, ze stereotypu sídlištního života nebo později z cest do Asie, podnícených zájmem o jógu a meditace, později psal také vědeckofantastické příběhy. Úspěchy slavil mimo jiné i proto, že jako jeden z mála otevřeně popisoval vztahy i erotiku.

  • Vladimír Páral autor: Miroslav Zajíc, zdroj: Festival spisovatelů 2011
  • Vladimír Páral zdroj: Festival spisovatelů 2011

Kritici Páralovo dílo dělí do několika celků. Prvním je takzvaná černá pentalogie, která vyšla v letech 1964 až 1971 a krom Veletrhu splněných přání ji tvoří romány a novely Soukromá vichřice, Katapult, Milenci a vrazi a Profesionální žena. Zatímco v jeho prvních románech čtenáři nacházeli kritiku socialistické skutečnosti, další knihy, takzvaná bílá řada, jdou blíže dobové poptávce po optimismu. Nejznámější z této skupiny je patrně povídka Mladý muž a bílá velryba (1973). Dále sem patří romány Radost až do rána, Generální zázrak a Muka obraznosti.

V osmdesátých letech se Páral představil řadou vědecko-fantastických próz (Pokušení A-ZZ, Válka s mnohozvířetem, Romeo a Julie 2300, Země žen), později začalo v jeho díle převažovat téma sexu (Dekameron 2000 aneb Láska v Praze, Kniha rozkoší, smíchu a radosti, Playgirls 1 a 2). Zatím poslední knihy (Tam za vodou a Profesionální muž) mu vyšly v roce 1995. Dle kritiky má jeho tvorba pozdější daleko do původní razantní satiry a přešla nejprve k opatrné komunální nadsázce a idyle a nakonec se dostala na úroveň „konzumního“ čtiva.

V 90. letech však už literatura zdaleka nebyla tím hlavním a jediným, co Párala charakterizovalo. Stal se jedním z nejčastějších hostů společenských akcí a různých večírků. Krom Prahy si za své druhé sídlo vybral Mariánské Lázně, kde se stal jednou z nejvýraznějších osobností života tamního „lázeňského trojúhelníku“. Například v Karlových Varech byl patronem projektu obnovy lesních altánů a romantických zákoutí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...