Čarodějova učně přivedou Nepřijatelní do hospody

Praha – Příběh o Krabatovi, čarodějově učni, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit, se v různých obměnách objevuje v literatuře mnoha zemí. Lužickosrbskou legendu z přelomu 17. a 18. století převyprávěl v animovaném filmu v roce 1977 Karel Zeman. Vycházel z knihy Otfrieda Preusslera, stejně jako divadelní soubor Nepřijatelní, který Čarodějova učně jako hororovou performanci uvádí v české premiéře dnes večer ve 21:00.

Představení nastudoval soubor částečně v lužické srbštině a v září ho hrál na několika místech v německé Lužici. Pražskému publiku prostřednictvím tajemné inscenace lužickosrbskou kulturu představit poprvé ve vyšehradské hospůdce Na Hradbách. „Chceme divadlo přinést za mladými lidmi, přijít za nimi s příběhem, jehož téma, podléhání zlu, je stále dost aktuální,“ vysvětlil výběr místa produkční představení Adam Ondráček.

Nepřijatelní zpracovali Čarodějova učně volně na motivy interpretace německého spisovatele a libereckého rodáka Otfrieda Preusslera. Žánrově představení označují jako moderní horor, hororovou performanci. Vypráví příběh o chlapci Krabatovi, který se stane učedníkem v tajemném mlýně. Mistr jeho i ostatní tovaryše zasvěcuje do tajů černé magie a donutí je, aby mu upsali svoji duši. Krabat zjistí, že mlýn je zakletý a že každý rok musí zemřít jeden z učedníků…

P. Smyczek a A. Ondráček hosty Studia 6 (zdroj: ČT24)

„Nechtěli jsme vycházet ze zpracování Karla Zemana, chtěli jsme udělat své vlastní, už jen proto, že jde o venkovní představení, to je úplně jiné,“ uvedl režisér představení Petr Smyczek. Důležitou roli při výtvarné koncepci má hra světla a stínu, rozhraní mezi osvětleným prostorem a okolní temnotou. „Tma je symbolikou strachu a nejistoty z toho, co nás obklopuje. Oheň připomíná živly a spojení s přírodou a magií,“ vysvětlil Smyczek.

Tvůrci věří, že legendární příběh mladé publikum osloví. „Protest, vzpoura proti autoritě, která chlapce utlačuje, nabízí také mnoho paralel s životem mladých lidí. V tomto smyslu je Krabat existenciálním dramatem o smyslu života a o odvaze jedince, která může změnit svět,“ domnívá se Jiří Sýkora, který se na Čarodějově učni podílel také jako režisér.

  • Čarodějův učeň zdroj: www.neprijatelni.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1150/114964.jpg
  • Čarodějův učeň zdroj: www.neprijatelni.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1150/114966.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
před 23 hhodinami

Osm žen obviňuje Neila Gaimana. Nikdy jsem neměl nedobrovolný sex, reaguje

Britský spisovatel Neil Gaiman čelí obvinění osmi žen ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Autor komiksové série Sandman či románu Hvězdný prach popírá, že by se kdy s kýmkoliv zapojil do sexuálních aktivit bez vzájemného souhlasu. V souvislosti s dřívějšími obviněními už byly pozastaveny seriálové adaptace některých jeho knih.
včera v 16:40

Černá divadelní komedie zařídila setkání Cobaina s Viciousem

V pražské Malostranské besedě vyprávějí o setkání dvou hudebních legend. Černá komedie Kurt a Sid se odehrává během poslední noci života Kurta Cobaina, který se chystá spáchat sebevraždu, a popisuje jeho smyšlené setkání s jeho idolem, Sidem Viciousem z kapely Sex Pistols. Ve skutečnosti se nikdy osobně nepotkali.
včera v 06:30

Památkový ústav věnuje celý rok Vltavě, pošle pro ni i štafetu

Letos uplyne sto padesát let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Při té příležitosti připravil Národní památkový ústav (NPÚ) celoroční projekt Vltava slavná & splavná, který připomene význam této řeky v přírodních, kulturních, společenských i hospodářských souvislostech. Vyvrcholí výstavou v Jízdárně Pražského hradu.
13. 1. 2025

„Byl jsem mezi tím i v tom“. Karel Malich ztvárňoval energie

Gočárova galerie v Pardubicích k nedožitým stým narozeninám malíře a sochaře Karla Malicha připravila výstavu s názvem Já a ten, jehož potkávám. Přibližuje především poslední období umělcovy tvorby.
13. 1. 2025

Vlny mají čtrnáct nominací na Českého lva, o jednu méně Amerikánka

Nejvíce nominací, tedy čtrnáct, na ceny Český lev za rok 2024 mají Vlny Jiřího Mádla. O jednu méně obdržel snímek Amerikánka Viktora Tauše. Shodně po deseti nominacích si odnášejí film Mord a televizní seriál Metoda Markovič: Hojer. Vítězové budou oznámeni 8. března v přímém přenosu České televize. S jejím přispěním také vznikla většina nominovaných titulů.
13. 1. 2025Aktualizováno13. 1. 2025

Zaklínač je klon, jeho vzor se vrací. Dekadentní Bílý vlk je otcem mnoha světů

V češtině nově vychází příběhy britského fantasy spisovatele Michaela Moorcocka. Ten se sice zásadní literární slávy nedočkal, ale jeho originální nápady využívá významná část moderní popkultury.
11. 1. 2025

Art deco je trendy. Možná díky chuti se bavit, možná kvůli obavám

Designéři si všímají rostoucího zájmu o art deco. Světu se představilo před sto lety v Paříži. Dekorativní styl dopřál luxusně působící design i těm, kteří si opravdový luxus nemohli dovolit. Návrat art deca spojují někteří znalci designu s podobností současné a tehdejší doby – érou Velkého Gatsbyho, ale později také obav a krize.
10. 1. 2025
Načítání...