Bruce Springsteen: Pěkně dlouhý mejdan

Koncertní maratóny již k Bruce Springsteenovi tak nějak patří, a své pověsti dostál i v Praze měrou více než vrchovatou. Zážitek to byl skvělý, a také to byla velká pohoda. Zkrátka - parádní mejdan s parádní muzikou.

A také si jej zcela zaplněný stadión v pražském Edenu náležitě užíval, k čemuž jistě přispělo i ideální počasí. Když něco po čtvrt na osm Springsteen nastoupil na pódium, byl sám, jen s akustickou kytarou a harmonikou. Po obligátním „Ahoj Praha“ vzpomněl na svůj poslední zdejší koncert z roku 1996, kdy hrál sólově písničky z alba The Ghost of Tom Joad. A jistě jako připomenutí této vzpomínky, a svérázný dárek Praze, z něj zahrál působivou titulní píseň. Již tento dramaturgický tah je zajímavý: nezačal žádným rozbalovákem, ale písní silně kritickou, ostatně inspirovanou hlavní postavou Steinbeckových Hroznů hněvu. Jako by chtěl touto volbou zpěvák naznačit, že nám večer nabídne i písně spíše k přemýšlení než jen k pouhému pohupování či vrtění boky. Také následující Badlands (z alba Darkness On the Edge of Town z roku 1978) popisuje pocity muže, kterému se ve světě zrovna nedaří, ať dělá co dělá. To již ale za Springsteenem bouřila celá pěkně početná kapela: dva kytaristé, pět dechařů, sboristé, klávesy, housle… a samozřejmě naprosto civilní, ale o to více působivý Springsteenův zpěv. Ten nečekal na potlesk mezi jednotlivými písničkami a téměř okamžitě po dozpívání jedné odpočítával další, jako kdyby se nemohl dočkat, až se do ní pustí.

Springsteenovy koncerty jsou, jak již bylo naznačeno úvodem, vždy pěkně dlouhé, a zpěvák se vůbec nešetří, vždy jede naplno, neschovává si síly na cílovou rovinku. Bylo tomu tak před třiceti lety a je tomu tak dodnes. Bruce Springsteen (a společně s ním i jeho celou dobu existence výtečný E Street Band) si koncerty prostě převelice užívá, o čemž mluví i střízlivá čísla: Vedle sedmnácti studiových alb má hned pět živých. Díky značnému množství písní, které napsal, si může dovolit program každého večera variovat podle nálady vlastní i publika, výhoda jistě k nezaplacení.

V Praze tak zazněly písně starší (nechce se napsat staré), zkrátka, lety ověřené hity jako třeba Spirit In The Night nebo Working On the Highway, jímavá The River ze stejnojmenného alba o rozpadu mladého manželství či Because the Night, kterou napsal společně s Patti Smith. Zde se nabízelo zajímavé srovnání, a při vší úctě k Springsteenovi a jeho pěkně odpíchnuté verzi včetně dlouhých kytarových sól se její podání daří spíše Patti Smith. Došlo ovšem i na novinky, z pár měsíců starého posledního alba Wrecking Ball, alba pěkně načuřeného, v Edenu zaznělo hned šest písniček, včetně krásné, irským folklórem říznuté Shackled And Drawn.

Publikum každou písničku vítalo nadšeným jucháním, a když si Springsteen vzal na pódium malé děvčátko a vytáčel tam s ní jakýsi rejdovák, bylo cítit, že to není nějaká laciná finta – stejně jako když ukazoval na kameru projekce plakáty z publika. Jeden byl obzvlášť vtipný: „Bruce, nepotkal jsi v roce 1990 moji matku?“ A když na jiném bylo přání, aby zahrál píseň Blowin 'In the Wind, jen se smál a opakoval, že musí jít o jiného chlápka… Prosbu o This Hard Land ale vyslyšel. Krásné gesto pak od Springsteena bylo, když v krátké projekci připomenul vloni zesnulého saxofonistu Clarence Clemonse, který hrál v E Street Bandu dlouhá léta a rozhodující měrou se podílel na jeho zvuku.

Když s sebou po třech hodinách Springsteen seknul na pódium a s přehrávanými gesty naznačoval, že už vážně končí, že prostě už vůbec nic nebude, nechal se ale vzkřísit vodou a opřel se do posledního kousku výtečného, přes tři a čtvrt hodiny trvajícího svátku – a možná příznačně jím byl starý rock 'n' roll Twist and Shout.

Právě za budoucnost rock´n´rollu byl totiž Bruce Springsteen v počátcích své dráhy označen. A jakkoli to bylo možná nadnesené, pražský koncert dal dávnému proroctví přinejmenším v mnohém za pravdu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 13 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 14 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...