Bělohlávek bude hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamu

Praha - Budoucí šéfdirigent České filharmonie (ČF) Jiří Bělohlávek se od sezony 2013/2014 stane na čtyři roky stálým hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie. Tamní filharmoniky i publikum si naklonil už loňským provedením Symfonie č. 7 Gustava Mahlera. V Rotterdamu provede za čtyři roky celkem třináct programů, což je čtyřikrát až pětkrát méně než s Českou filharmonií, u níž se šéfdirigentského postu ujme již letos v září.

„Uvedení Mahlerovy sedmé symfonie v Rotterdamu pro mě bylo ohromujícím zážitkem. S orchestrem jsme dokázali najít rychle porozumění přesto, že naše vnímání hudby se liší. Poprvé jsem si uvědomil, jak obohacující by mohla být naše spolupráce pro obě strany,“ komentoval spolupráci Bělohlávek, jenž u Rotterdamské filharmonie debutoval před 18 lety.

Bělohlávek se Rotterdamským v roli hlavního hostujícího dirigenta poprvé představí v září 2013. V prvních dvou sezonách povede vždy dva programy (dva týdny), v následujících pak tři až čtyři.

U špičkových dirigentů je podle generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka zcela běžné, že mají více než jednu pracovní pozici, jsou hostujícími dirigenty a řídí tak i několik orchestrů současně. Kupříkladu hlavním hostujícím dirigentem českých filharmoniků tak bude v letech 2013 až 2016 Rakušan Manfred Honeck, který je zároveň hudebním ředitelem Pittsburgského symfonického orchestru.

Jiří Bělohlávek:

Šestašedesátiletý Bělohlávek v současnosti vede londýnský Symfonický orchestr BBC, s nímž se rozloučí 8. září na závěrečném koncertu festivalu BBC Proms. S tímto orchestrem se také dvakrát představí na letošním Pražském jaru.

Za vynikající výsledky obdržel Bělohlávek letos na jaře čestný titul komtura britského impéria (CBE) od královny Alžběty II. V zahraničí je považován za propagátora české hudby, zejména Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Bělohlávek velmi často hostuje u předních orchestrů i operních domů, na konci dubna s úspěchem uvedl v newyorské Metropolitní opeře obnovenou premiéru Janáčkovy opery Věc Makropulos.