Autopohádky přijíždějí

Praha - Mají auta duši? ptá se Ondřej Vetchý coby Antonín Kužílek v příběhu protkávajícím čtyři povídky, nazvané souhrnně Autopohádky. Snímek byl natočen podle stejnojmenné knížky spisovatele Jiřího Marka, jenž povídky, jejichž společným jmenovatelem je svět motorů, vymyslel pro své děti. Chinaski, jejichž písničky film provázejí, je pak znovu objevili, když měli sami děti, a natočili audio podobu. Nově vytvořený film tvoří čtyři animované povídky, každá jinou technologií realizace a výtvarným pojetím. Sjednocujícím prvkem filmu je osoba vypravěče Michala Malátného a hudební doprovod skupiny Chinaski. Autopohádky „přijíždějí“ do kin 17. března.

První příběh O princezně, která se nesmála je animován poloplastickou technologií. Figurky mají poloplastický reliéf a při animaci leží na průhledném skle. Všechny elementy se natáčely postupně – na klíčovacím pozadí. Pak se takto nasnímané prvky sesazovaly v počítačích vzájemně dohromady i s pozadím. Pohádku o smutné princezně, „Jeho Naftovosti“ benzinovém králi a Vendelínovi, jehož „auto“ má skvělou výbavu (mimo jiné odstraňovač chodců), namluvil Pavel Liška. Režisérem této povídky je Břetislav Pojar a výtvarníkem Pavel Koutský.

Mám duši z gumy a srdce plechový…

2 minuty
Reportáž Lucie Klímové
Zdroj: ČT24

Asi nejsložitější byla podle slov producenta filmu Michala Podhradského technologie animace použitá ve druhé povídce Účetní a víla (klasická animace loutek). Tato povídka také vyniká vtipným příběhem o účetním Pištorovi, jenž při svých cestách svým milovaným vozem značky Popular překročí bludný kořen a na stříbrném palouku se potká s vílou Lesanou, kterou vzrušují auta. Původně idylický vztah mezi účetním a vílou se ale rázem změní (jak pronese účetní Pištora, "víla stojí peníze jako každá ženská"), a tak se jí zbaví po svém.

Bezesporu nejzajímavější, co se animace týče, je povídka třetí, O rybáři Maršíčkovi. Tvůrci pracovali s ojedinělou a komplikovanou technologií plochých papírových postaviček v reálném prostoru. Vývoj této technologie probíhal přes půl roku. Nejtěžší podle tvůrců bylo zajistit, aby papírové figurky pevně stály v reálném prostředí, a přitom se volně pohybovaly jako loutky. Výtvarnicí je v tomto případě Bára Dlouhá a režisérem František Váša. Realizace známého příběhu o rybáři, jeho ženě a zlaté rybce, ovšem nově interpretovaný a zasazený do světa motorů, je velmi neobvyklá, ovšem nad očekávání povedená.

… jsem jenom dopravní prostředek kolový

Závěrečná povídka "O Vincentovi" je realizována klasickou 3D animační technologií, která podle slov Podhradského "nemá v Čechách na růžích ustláno". Zvláštností je možná režijní pojetí. Zkušený 3D autor Libor Pixa napsal scénář tak, aby dynamizoval hru střihem. Některé části povídky krom toho vznikaly v Británii, některé v Argentině nebo Rumunsku. Příběh je jakýmsi okénkem do nedaleké budoucnosti, patrné je jakési eko poslání pohádky. Upozornění na to, že se automobily staly tak běžnou součástí našeho života, že už ani nevnímáme jejich dopady na prostředí. V tomto smyslu příběh odkazuje na analogii s lidskými vztahy: máme dokonalá elektronická spojení, ale vztahy mnohokrát nestojí za nic. Sám režisér a výtvarník Libor Pixa doufá, že "zdravý rozum zvítězí nad chamtivostí a touhou být za každých okolností první".

První Autopohádky vznikly jako psaný text v psacím stroji spisovatele Jiřího Marka - knížka byla vydána v roce 1958. Tento úspěšný scenárista měl už na svém kontě řadu významných filmů a seriálů – třeba Vraždu v hotelu Excelsior nebo Hříšní lidé města pražského

Jednotlivé animované povídky předělují hrané epizody s Ondřejem Vetchým v hlavní roli. Natáčely se v Praze, Poříčanech a hlavně v mladoboleslavské Škodovce. Cestování nepříliš úspěšného spisovatele Antonína Kužílka po různých místech a rozhovory s „autoznalými“ lidmi mu má odpovědět na zásadní otázku: Má auto duši? Svou odpověď najde jistě i divák nového rodinného filmu Autopohádky aneb jak říká producent snímku: „Autopohádky si vás najdou samy.“

Český film Autopohádky přichází do kin v distribuci společnosti Bioskop 17. března. Hrají a mluví: Ondřej Vetchý, Petr Nárožný, Eva Holubová, Jan Hraběta, Pavel Liška, Miroslav Táborský, Michal Malátný, Viktor Preiss a další; režie: Břetislav Pojar, Michal Žabka, František Váša, Libor Pixa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
před 15 hhodinami

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025

Zlatá stuha ocenila knihy pro děti a mládež, dvakrát Hlas lesa

Z více než dvou set čtyřiceti titulů, přihlášených nakladateli, vybraly v úterý poroty vítěze cen Zlatá stuha. Ty vyzdvihují nejlepší knihy pro děti a mládež vydané v uplynulém roce. Hned dvě ocenění – jak v literární, tak výtvarné části – získalo surrealistické vyprávění Hlas lesa od Silvie Šeborové a s ilustracemi Veroniky Holcové. Zlatá stuha za významný přínos literatuře pro děti a mládež náleží překladatelce Veronice Volhejnové. Vyhlašovatelem Zlaté stuhy je Česká sekce IBBY (Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu).
21. 5. 2025
Načítání...