Portréty slavných osobností i černobílé umělecké akty tvoří portfolio Adolfa Ziky. Český fotograf a filmař se v šestačtyřiceti letech rozhodl uzavřít svou fotografickou etapu retrospektivní výstavou. V pražské Galerii Mánes představuje do 10. září to nejlepší, co zachytil za čtvrtstoletí „ve stínu světla“.
Abych nebyl plagiát sám sebe. Fotograf Adolf Zika vystupuje ze stínu světla
Adolf Zika se měl věnovat pedagogice nebo vrcholovému sportu, nakonec ho ale život nasměroval k umění. Částečně i k Zikově překvapení. Například fotografem se stal ze dne na den.
„Jel jsem na první velký sraz motorek Harley-Davidson na Strahově, a protože jsem se nudil, půjčil jsem si od kamaráda foťák a vyfotil jsem svoje první fotky. S nimi jsem pak šel do ČTK – a tam se mě ptali, pro jakou agenturu dělám,“ popisuje neplánovaný začátek své fotografické kariéry.
„A ono to vyšlo“, platí o módě i Deppovi
Pár měsíců poté zvítězil ve sportovní kategorii Czech Press Photo. Z novinářské fotografie se ale nechal odlákat ženským půvabem. Cesta to byla opět zdánlivě snadná: „Četl jsem si v jednom z čísel Playboye o fotografovi Antonínu Kratochvílovi, tak jsem zkusil první módní fotky – a ono to vyšlo. Velice brzy jsem se dostal k módním značkám jako Pietro Fillipi a dalším.“
Focení osobností začalo portrétem hokejisty Jaromíra Jágra. Jako na napínavé vzpomíná třeba na focení s Johnnym Deppem. Slavný herec si pro Adolfa Ziku vyhradil jen pět minut. „Jeli jsme do Benátek, ale dostali se do zácpy a vypadalo to, že setkání vůbec nestihneme. Naštěstí jsem měl s sebou svého syna a Johnny Depp, který má rád děti, celou dobu pak komunikoval s ním, mě vůbec nevnímal, dělal různé šaškárny – a tak fotka nakonec vznikla.“
V Galerii Mánes vystavuje Zika více než dvě stovky snímků, některé z nich zvětšil na formát tři krát čtyři metry. S fotografií se touto výstavou loučí.
„Myslím, že to je nejtěžší okamžik pro umělce, říct si: Teď už jsem plagiát sám sebe,“ přiznává, že takové rozhodnutí nebylo nijak snadné.
Soustředit se chce nyní na svůj další obor – filmařinu. Dokument natočil o fotografovi Janu Saudkovi či judistovi Lukáši Krpálkovi a letos v květnu měl premiéru jeho snímek o Robertu Vanovi (přehrát v iVysílání).