Zrychlení kontrol a seznam hříšníků na webu

Praha - Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) i jeho stínový protějšek z KSČM Pavel Kováčik se v Otázkách Václava Moravce shodli na tom, že boj proti falšovaným potravinám by měl přitvrdit. Podle obou je potřeba zjednodušit proces kontroly například tak, aby nemusely být nahlášeny dopředu. Navíc výsledky všech kontrol by měly být veřejné, aby si každý mohl jména podvodníků a špatných potravin snadno najít. Proto připravuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce speciální webovou stránku, kde bude zveřejňovat a shromažďovat údaje o falšovaných potravinách.

Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta dnes v Otázkách Václava Moravce informoval, že inspekce pracuje na novém webu, kam by kontroloři umisťovali veškerá zjištění o falšování potravin. Nálezů totiž přibývá, jen v minulém týdnu inspekce objevila prošlé sýry a masné výrobky na prodejnách Ahold a Kaufland v Praze a v Blansku. Web by měl být k dispozici i partnerům v ostatních členských zemích Evropské unie. „Aby do toho mohli vstupovat a dávat tam i jejich zjištění, popřípadě z nich čerpat,“ řekl Šebesta. 

Nápad zveřejňovat podvodníky na internetových stránkách podpořili i Kováčik s Bendlem. „Velmi by vyřešilo, kdyby všichni tito hříšníci, jejich jména, jejich obchodní názvy, včetně toho prohřešku, viseli na všech sloupích,“ prohlásil Kováčik. „Pokud se k tomu rozhodnou veterináři na svých stránkách, ministerstvo zemědělství je v tom podpoří,“ uvedl zase Bendl. 

Ministr totiž trvá na tom, že zákazník musí být na prvním místě. Hledá proto spolu s veterináři i potravináři způsob, jak legislativně umožnit větší účinnost kontrol. „Je třeba zjednodušit proces kontroly,“ myslí si Bendl. Uvítal by třeba, aby se kontroly zrychlily a nemusely se předem hlásit. I Kováčik kritizoval, že slabé místo je pravomoc kontrolního orgánu. Ten se musí předem nahlásit. Než kontrola proběhne, dá se prý prohřešek a nedostatky zakamuflovat.

Kontroly Stání zemědělské a potravinářské inspekce
Zdroj: ČT24

Podle Šebesty je nyní v legislativním plánu vlády novela zákona č 110/1997 o potravinách, současně s tím se bude novelizovat i zákon o Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Inspekce by proto uvítala, kdyby se při novelizaci rozšířila oprávnění pro kontrolory. „V případě, že se prokazatelně zjistí falšovaná potravina v jedné šarži, aby se mohlo uložit opatření proti kontrolované osobě a pozastavit další šarže této potraviny do doby, než bude na náklady prodávajícího nebo dovážejícího provedena analýza na danou látku,“ chtěl by Šebesta.

Zákon o potravinách zatím sice pojem falšovaná potravina neobsahuje, nicméně podle inspekce jde o potraviny, u kterých jsou uvedeny nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné, dvojsmyslné nebo přehnané údaje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
12:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
před 10 hhodinami

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 20 hhodinami

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
včera v 10:24

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
17. 1. 2026

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026
Načítání...