Zaměstnanci neplní úkoly? V T-Mobile USA za to prý nosí oslovské čepice

Berlín – Za nesplněný úkol povinnost nosit oslovské čepice, které dříve dostávali na hlavu neposlušní školáci. Tak jsou údajně trestáni zaměstnanci americké telekomunikační společnosti T-Mobile USA. Německé odbory Verdi dokonce hovoří o „brutálním psychoteroru“ na základě případů zdokumentovaných partnerskou americkou organizací CWA. Mateřská společnost Deutsche Telekom obvinění odmítá a mluví o kampani odborářů, kteří chtějí posílit vliv ve firmě.

Podle zjištění Verdi a CWA nejde o ojedinělé případy, ale o systematické omezování práv zaměstnanců ze strany T-Mobile USA. Jako příklad uvádějí tresty pro pracovníky call-centra, kteří podle nich při nesplnění výkonnostních norem musí nosit oslovské čepice nebo psát „zvláštní úkoly“.

Výjimkou prý nejsou ani svévolné výpovědi. „Je to brutální psychoteror vůči zaměstnancům,“ řekl magazínu Der Spiegel šéf Verdi Lothar Schröder, podle něhož se odbory v příštích dnech chystají mobilizovat pracovníky na obou stranách Atlantiku.

Deutsche Telekom, který je většinovým akcionářem také českého mobilního operátora T-Mobile, nařčení popírá. „Došlo jen ke dvěma případům, které jsme prozkoumali a napravili,“ reagovala mluvčí německé telekomunikační firmy. Podle ní se odehrály v letech 2009 a 2010 a jedna z postižených pracovnic měla oslovskou čepici na svém stole, nikoli na hlavě.

Zaměstnanci jsou u nás spokojení

Mluvčí poukázala také na to, že T-Mobile USA obdržel ve Spojených státech řadu ocenění pro dobrého zaměstnavatele a podle posledního průzkumu je s prací ve firmě spokojeno 78 procent z celkového počtu 30 tisíc zaměstnanců.

Předseda představenstva Deutsche Telekom René Obermann obvinění považuje za kampaň odborů ve snaze „zvětšit svůj vliv a mocenské postavení v USA“.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA, ČT24

Spor s Verdi se táhne již několik měsíců. Organizace viní americkou dceru německé telekomunikační jedničky nejen z poškozování práv zaměstnanců, ale i z nepřátelské politiky vůči odborům. Vytváří prý tlak na pracovníky, aby do odborů nevstupovali. V létě kvůli tomu Verdi podala stížnost k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Americkému T-Mobilu se moc nedaří

Starosti s odbory přitom nejsou to jediné, nad čím si musí manažeři americké divize Deutsche Telekom lámat hlavu. Jejich firma totiž vykázala ve třetím čtvrtletí největší ztrátu za posledních deset let, kvůli čemuž musela mateřská německá společnost odepsat 7,4 miliardy eur (198 miliard korun).

Německý telekomunikační gigant loni plánoval prodej divize americké společnosti AT&T za 39 miliard dolarů (zhruba 780 miliard korun), transakci však zablokovaly regulační úřady. Letos se nakonec dohodl na spojení T-Mobile USA s menším americkým konkurentem MetroPCS Communications.

Vydáno pod