Zaměstnanci Delphi si vybojovali lepší odstupné

Česká Lípa – Propuštění zaměstnanci českolipského výrobce kabelových svazků Delphi Packard si vybojovali lepší podmínky odchodu. Dostanou 7,7násobek až 14,3násobek měsíčního platu. Firma jim původně nabízela méně. Vedení končícího podniku se s odboráři na těchto podmínkách dohodlo ve čtvrtek večer. Firma propouští 1 000 zaměstnanců.

Firma zaměstnancům ustoupila

Ještě nedávno byli odboráři nespokojení. „Podnik nabízí 1,5násobek až 4,5násobek průměrného platu nad zákonný rámec. Naše představa je desetinásobek až čtyřiadvacetinásobek podle toho, jak dlouho tu ten člověk pracoval,“ uvedl Ladislav Bělohlav z odborového svazu KOVO. Do vyjednávání se vložil také liberecký hejtman Stanislav Eichler, který o situaci jednal na americké ambasádě. To údajně při jednání s americkými majiteli firmy přispělo ke konečné dohodě.

„K dohodě jsme dospěli po jednání, které bylo velmi tvrdé, ale zároveň korektní. Výrazně k tomu přispěl i prostředník, jímž byl jmenován Petr Hůlka z Právnické fakulty Univerzity Karlovy,“ uvedl místopředseda odborové organizace KOVO Jaroslav Souček.

Odboráři jsou nakonec spokojení

Zaměstnanci proto mají důvod k radosti. Na nejvyšší odstupné dosáhnou pracovníci, kteří jsou ve firmě déle než 15 let. Každý, kdo však odejde po prvním září letošního roku, má nárok na odstupné ve výši minimálně 7,7násobku svého měsíčního platu.

S výsledkem vyjednávání v Delphi jsou nakonec odboráři podle svých slov spokojeni, některé jiné firmy v Česku ovšem v posledních měsících vyplácely odstupné ještě vyšší. Ve frimě Alston v Brně dostali odstupné ve výši 24 platů ti, kteří měli pět let do důchodu. Týkalo se to zhruba třetiny ze 400 zaměstnanců. Ocelářská firma ArcelorMittal Ostrava vyplácela loni odstupné ve výši dvacetinásobku platu. V Libereckém kraji propouštěla v poslední době například textilka Damino, které povodeň vyplavila tkalcovnu, asi 50 zaměstnanců dostalo jako odstupné pětinásobek mzdy.

Liberecký hejtman Stanislav Eichler

„Dalším velkým úkolem, který teď stojí před námi, je příprava projektů, které zajistí propuštěným lidem co nejdříve práci. Již nyní probíhají jednání s firmami, které mají o pracovníky z Delphi zájem. Jde například o společnosti Škoda Auto či Johnson Controls.“

V českolipském podniku pracovalo ještě v roce 2007 zhruba 3 400 lidí. Firma však začala postupně v několika vlnách propouštět a o stěhování výroby se mluvilo již delší dobu. Na začátku letošního roku měla firma 1 700 zaměstnanců a dále propouštěla. Na konci roku mělo v továrně podle původních předpokladů zůstat kolem 1 000 pracovníků. Delphi Packard se ale nakonec rozhodla továrnu zcela zavřít. „Nekonkurenční nákladová struktura tohoto závodu nám neumožňuje získávat nové zakázky,“ vysvětlila mluvčí divize Delphi pro východní Evropu Monika Babicz.

Delphi Packard Electric Česká republika vznikla v roce 1993 a je součástí světové skupiny dodávající automobilové systémy a komponenty Delphi Automotive Systems se sídlem v USA. Patří k největším zaměstnavatelům na Českolipsku. Svůj závod v České Lípě chce zavřít do května příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 18 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...