Z Číny pochází každý druhý nebezpečný výrobek v EU

Brusel – Každý druhý výrobek, na který v loňském roce vydal upozornění unijní systém včasného varování RAPEX, pocházel z Číny. Vyplývá to z výroční zprávy o fungování RAPEXu za rok 2011. Výstraha Evropské unie se nejčastěji týkala čínského textilu, celkem tvořilo čínské zboží 54 procent z celkového počtu 1 803 upozornění.

Nejčastěji se varování týkala oděvů a textilu (423 případů), u nichž například lidem hrozilo udušení nebo podráždění pokožky. Na druhém místě (324 oznámení) figurují hračky. Problémy byly i u motorových vozidel (171), elektrických spotřebičů (153) či kosmetiky (104).

„Musíme být i nadále odhodláni řešit problémy spojené s globálním dodavatelským řetězcem a případné nově vyvstávající otázky související s bezpečností výrobků,“ uvedl eurokomisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli v dnešním prohlášení.

Zatímco 54 procent výrobků, před nimiž bylo v rámci systému vydáno varování, pochází z Číny, u evropských produktů šlo jen o 19 procent oznámení (293 případů). Mezi oznámeními u evropských výrobků například 44 připadlo na Francii a 43 na Německo, 32 pak inspektoři zaznamenali u Itálie. U osmi procent produktů inspektoři nezjistili původ.

Meziroční pokles zadržených nebezpečných výrobků představoval zhruba 20 procent. Jde o první pokles oznámení od vzniku systému v roce 2004. „Skutečnost, že na trh EU vstupuje méně nebezpečného zboží, je dobrou zprávou pro spotřebitele,“ uvedl eurokomisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli v dnešním prohlášení. Evropská komise ale připustila, že za poklesem oznámení mohou být zčásti i škrty v rozpočtech vyčleněných na administrativu spjatou s kontrolami. Systém RAPEX pokrývá jen nepotravinové produkty, tedy například oblečení, hračky a další výrobky.