Vanilky je málo, zmrzlina může zdražit

Londýn - Ceny zmrzliny by kvůli vanilkové krizi, kterou vyvolala neúroda tohoto koření, v létě mohly vyskočit až o deset procent. Nedostatek vanilky by se mohl projevit také u výrobců cukrovinek a zdražení vanilky pocítí i producenti parfémů nebo léků, jak na svých internetových stránkách informoval britský The Telegraph.

Za rostoucí cenou vanilky na trzích přitom nestojí jen chabá úroda v zemích, které jsou jejími hlavními producenty, ale i to, že někteří obchodníci kvůli vidině zdražování této voňavé komodity hromadí její zásoby. Její velkoobchodní ceny během dvou měsíců stouply z 25 dolarů (asi 460 korun) za kilogram na cenu mezi 35 a 40 dolary.

Mexiko trápí až 90procentní neúroda

Potravinářská vanilka se pěstuje jen v několika zemích na světě, a její cenu proto snadno ovlivní slabá úroda. Největšími producenty vanilky jsou Madagaskar a Indonésie, ale také Indie a Mexiko, kde byla sklizeň daleko horší než obvykle. V Mexiku se podle údajů analytické společnosti Mintec produkce této komodity loni propadla o 90 procent.

  • Vanilkové lusky autor: Donna Lewi , zdroj: ISIFA/Camera Press
  • Pěstování vanilky autor: Lydie, zdroj: ISIFA/Sipa Press

Hned po šafránu je právě vanilka druhým nejdražším kořením, protože její pěstování je velice náročné na práci. Nick Peksa ze společnosti Mintec připomněl, že při výrobě zmrzliny je nejnákladnější ingrediencí právě vanilka. „Je proto vysoce pravděpodobné, že někteří její výrobci nebudou schopni sami zvýšené náklady pokrýt a přenesou je na spotřebitele,“ míní. „Cenu zmrzliny to může vyhnat směrem nahoru o deset procent,“ dodal.

Ekonomika ČT24: Drahá vanilka (zdroj: ČT24)